Varšavou prošel Pochod rovnosti. 20 000 lidí demonstrovalo za práva sexuálních menšin

před 4 týdny 53

Zhruba 20 000 lidí v sobotu ve Varšavě demonstrovalo za práva homosexuálů a dalších sexuálních menšin. Účastníci každoročního pochodu rovnosti se vyslovili mimo jiné pro zavedeni registrovaného partnerství pro páry stejného pohlaví a pro manželství pro všechny. Požadovali rovněž lepší ochranu před nenávistí a diskriminací, napsala agentura DPA.

Varšava 20:42 15. června 2024

Varšavou prošel Pochod rovnosti za práva sexuálních menšin

Varšavou prošel Pochod rovnosti za práva sexuálních menšin | Foto: Paweł Supernak | Zdroj: ČTK

Pochodu se zúčastnil varšavský primátor Rafal Trzaskowski, který akci již řadu let podporuje. „Tento den ukazuje, že Varšava je usměvavé, tolerantní a evropské město,“ prohlásil podle agentury PAP při zahájení pochodu. Na akci dorazilo rovněž několik dalších politiků ze stran vládní koalice, například ministr digitalizace Krzysztof Gawkowski.

„Chceme pochodovat ulicemi Varšavy a bavit se u toho, ale zároveň lidem připomenout, že stále čekáme na svá práva a rovnoprávnost,“ uvedl hlavní organizátor akce Rafal Dembe.

První pochod rovnosti se konal v roce 2001, kdy se ho zúčastnila pouze hrstka lidí, píše PAP. „Stále nemáme práva, která nám náleží,“ prohlásila jedna ze spoluorganizátorek akce. „Stále musíme požadovat, aby se s námi zacházelo jako s plnoprávnými občany,“ dodala.

Předchozí vládu strany Právo a spravedlnost (PiS) komunita LGBT+ často kritizovala. Stěžovala si, že ji PiS diskriminuje a že vláda schvaluje pouze tradiční katolické hodnoty, připomíná PAP.

ČTK

Přečtěte celý článek