Vašek mě musel hodně dobývat, přiznala Havlová. Prozradila i prezidentova poslední slova

2 měsíce starý 20

„Byla to oboustranná láska, Vašek si mě ale musel dobývat,“ svěřila se někdejší první dáma. Prozradila také, čím ji budoucí muž okouzlil. „Nesmírnou inteligencí a humorem. Měl nádherné modré oči. Sedli jsme si jako dvě poloviny jablíčka, které rozlomíš. Mají různě nepravidelné rohy a když je spojíš, zapadnou do sebe. Přesně tak jsme si sedli,“ vylíčila Havlová.

Přiznala, že i ji samotnou to zpočátku překvapilo. „Vždy jsem měla stejně staré nebo mladší partnery. Neuvědomovala jsem si, že je Vašek o 16 let starší,“ doplnila.

ČTĚTE TAKÉ: Byl to můj osudový muž, vzpomíná Havlová na prvního manžela. Prozradila, proč se rozešli

S Havlem se tehdy již populární herečka poznala v září 1989 na večírku v divadle Semafor. Jejich vztah ale zůstával za života Havlovy první ženy Olgy, která zemřela v lednu 1996, skryt očím veřejnosti. V listopadu 1996 se ale již Dagmar starala o Havla po operaci, při které mu lékaři odebrali část pravé plíce. V lednu 1997 se za tehdejšího prezidenta provdala.

„Nikdy by mě nenapadlo, že se tihle dva dají dohromady. A vidíte, jak jim to klapalo!“ řekla v dokumentu Životní příběh hereččina blízká přítelkyně Jiřina Bohdalová.

S postem první dámy ovšem přišla řada nových povinností, proto se Havlová Veškrnová rozhodla svou hereckou kariéru přerušit. Ke své profesi se vrátila až po 11 letech. Není tajemstvím, že její opožděný návrat byl mimo jiné způsoben zhoršujícím se zdravotním stavem Václava Havla, o kterého neustále pečovala. Na blízku mu byla i v den jeho smrti. „Vašek mě chtěl mít pořád u sebe,“ přiznala.

Pořád se ptal, zda bude s ním

S těžkým srdcem zavzpomínala i na jejich poslední večer. Tehdy ovšem ještě netušila, že je skutečně tím posledním. „Povídali jsme si a smáli se a jeho jediná a poslední věta byla: ‚Zůstaneš tady se mnou, že?‘ Bylo to ze soboty na neděli na naší chalupě na Hrádečku. Ten večer jsem mu říkala, že ve středu odjedu na představení a pak se vrátím a strávíme tam i Vánoce. On se pořád ptal, zda budu s ním,“ doplnila Havlová.

Václav Havel zemřel ve spánku v neděli 18. prosince 2011. „S Vaškem jsme nikdy nemluvili o tom, co bude, až odejde. Pietní pochod Prahou jsem měla v podstatě na starosti sama, což mi umožnilo, že jsem na tu bolest tolik nemyslela. Když jsme ho s nadací organizovali, prezident Václav Klaus nám řekl, že musíme být v 11 na Hradě. Měli jsme za úkol vyjít v osm ráno a předpověď na ten den byla, že má pršet. Moje dcera mi ještě říkala: ‚Ale mami, vždy, když jsme někam jeli s Vaškem, svítilo sluníčko.‘ A představte si, že v osm ráno se rozhrnula nebesa a rozsvítilo se sluníčko. Vycházeli jsme za slunce a začalo mžít až ve chvíli, kdy jsme dorazili na Hrad,“ popsala Havlová.

V rozhovoru s reportérkou Martinou Jandovou přiznala, že si nedovede představit, že by se po jejím boku objevil nový muž. „Nedovedu si to představit, ale pokud je to nahoře napsaný, třeba ještě někoho potkám. Ale abych někoho hledala, to ne. Mně je celkem dobře samotné,“ dodala.

Zdroj