Vašina neplánuje změny v organizační struktuře KPR

před 2 měsíce 57

foto Ilustrační foto - Manažer Milan Vašina (na snímku z 15. listopadu 2016) nahradí Janu Vohralíkovou, která k 15. únoru skončí ve funkci vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Snímek z 15. listopadu 2016.

Praha - Současná organizační struktura Kanceláře prezidenta republiky (KPR) je podle jejího nového vedoucího Milana Vašiny nastavena logicky. Věří, že potvrdí svoji funkčnost. Neplánuje nyní žádné kroky, které by se týkaly změny organizace, řekl na dnešní tiskové konferenci na Pražském hradě.

Vašina nepociťuje uvnitř prezidentské kanceláře znesvářenost, vnímá tým jako dobře nastavený a profesionální. Důležitá je podle něj komunikace a spolupráce v týmu, což dnes sdělil i při setkání zaměstnancům KPR a Správy Pražského hradu. Všechny ředitele odborů vnímá jako lidi na správných místech. Se svým týmem chce Vašina spolupracovat na dobrém a profesionálním obrazu kanceláře.

Co se týče prezidentových poradců, změny se nyní neplánují, nevyloučil je ale do budoucna. "Budeme se dívat na to, jakým způsobem fungují, jak jsou pokryta všechna témata, která pan prezident potřebuje. Potom na základě toho bychom dělali případné kroky," doplnil.

Vašina chce pokračovat v profesionalizaci KPR, nastavování klíčových procesů a zodpovědností. Zaměřit se chce také na otevírání Pražského hradu i Lán, a to fyzicky i intelektuálně, uvedl. Investiční plány podle něj v minulých letech nebyly zpracovány, nyní se na nich pracuje. Do několika týdnů by podle kancléře mohlo být možné upřesnit, jak konkrétně bude otevírání Hradu vypadat.

Vašina také řekl, že se ztotožňuje s hodnotami prezidenta Petra Pavla, který podle něj chce spojovat společnost, budovat v ní důvěru a diskutovat o dlouhodobých strategických tématech. Podporoval ho také v kampani před prezidentskými volbami. Pavel jej s nabídkou pozice kancléře oslovil.

Poděkoval své předchůdkyni Janě Vohralíkové, která se svým týmem podle něj přenastavila fungování prezidentské kanceláře. Chce na její práci navázat.

Weby Seznam Zprávy a Deník N minulý rok na základě svých zdrojů informovaly o rozporech mezi Vohralíkovou a některými pracovníky Hradu, za kterými byly odlišné představy o působení. Mezitím někteří z nich pozice opustili. Server Seznam Zprávy v lednu uvedl, že Vohralíková na Hradě končí po konfliktu s poradcem prezidenta, bývalým diplomatem Petrem Kolářem. Takové informace popřel prezident Pavel.

Vašina byl výkonným ředitelem středoevropské pobočky Aspen Institutu, k 15. únoru ale veškeré aktivity tohoto typu ukončil, řekl. V minulosti byl zároveň generálním ředitelem české a slovenské pobočky operátora T-Mobile.

V neziskové organizaci Dobrý anděl dal svoji pozici ve správní radě ke zvážení, nevnímá ale v tomto případě žádný konflikt zájmů. Vašina také požádá neprodleně o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Chce na tom okamžitě pracovat, řekl.

Vašina požádá neprodleně o prověrku na stupeň tajné

Nový vedoucí Kanceláře prezidenta republiky (KPR) Milan Vašina požádá neprodleně o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné. Novinářům dnes při svém představení řekl, že na tom bude okamžitě pracovat. O otázce bezpečnostní prověrky kancléře se hovořilo především v souvislosti s Vratislavem Mynářem, který vedl kancelář prezidenta Miloše Zemana. Mynář požádal Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) o prověření na stupeň přísně tajné, ale neuspěl.

Vašinova předchůdkyně Jana Vohralíková loni v březnu v souvislosti s nástupem na Hrad uvedla, že obdržela prověrku na stupeň důvěrné a požádá o stupeň tajné. Stejný záměr má Vašina. "Zažádám neprodleně o bezpečnostní prověrku na stupeň tajné, dnešním dnem, kdy jsem se stal zaměstnancem, na tom budeme okamžitě pracovat," uvedl.

Mynář zastával post kancléře od roku 2013 do loňského konce Zemanova mandátu, i když Zeman původně avizoval, že pokud Mynář s žádostí o prověrku neuspěje, bude muset odejít. Pražský hrad Mynářovo setrvání hájil tím, že kancléř ze zákona prověrku nepotřebuje. Podle odborníků ale chybějící prověření znamená pro chod úřadu komplikaci.

Přečtěte celý článek