Vatikán údajně chce prošetřit případy sexuálního zneužívání nezletilých duchovními v krakovské arcidiecézi, se kterými byl v kontaktu bývalý papež Jan Pavel II. Šetření se týká období, kdy byl v jejím čele. Tvrdí to deník Rzeczpospolita. Vatikán prověří, jak před svým zvolením do čela katolické církve na zločiny reagoval.

Krakov 15:47 29. listopadu 2022

Papež Jan Pavel II. promlouvá 30. října 1996 k poutníkům na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu | Zdroj: Reuters

Vyšetřování se podle deníku Rzeczpospolita týká doby mezi lety 1962 až 1978. Tehdy Karol Wojtyla, později známý jako papež Jan Pavel II., řídil krakovskou arcidiecézi. Diplomatický úřad Vatikánu v Polsku už požádal některé diecéze o přístup k dokumentům.

Konec vyšetřování kardinála kvůli nenahlášenému sexuálnímu zneužívání. Podle Vatikánu nepochybil

Číst článek

Vyšetřovatelé se zajímají o kněží, kteří v 60. a 70. letech působili v krakovské arcidiecézi a jsou podezřelí ze zneužívání nezletilých. Kontrola dokumentů má také ověřit, jaká byla tehdy reakce kardinála Karola Wojtyly. Cílem je zjistit, zda ukládal tresty a sankce, a pokud ne, tak z jakého důvodu.

Mluvčí Polské biskupské konference Leszek Gesiak ale deníku Rzeczpospolita řekl, že o takových aktivitách Vatikánu a jeho zastoupení v Polsku neslyšel. Apoštolská nunciatura informace nepotvrdila, ani nevyvrátila.

Kateřina Havlíková

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Vatikán zpětně prošetří sexuální zneužívání dětí kněžími, zajímá ho reakce papeže Jana Pavla II.

  2. Krčmář v úvodním závodu sezony jednou chyboval a doběhl 13. Vytrvalostní závod vyhrál Ponsiluoma

  3. Čaputová: Pokud nebudeme chránit demokracii, zažijeme ji jako poslední generace

  4. Slovenský expremiér Fico a exministr Kaliňák už nejsou stíháni kvůli zneužití policie a finanční správy

  5. Název Trip Tape je popisem toho, co s námi muzika dělá, říkají Milky Chance před pražským koncertem

  6. Ústavní soud odmítl stížnost kvůli trase středočeského úseku dálnice D3 přes Posázaví

Aktuální témata

Prezidentské volby 2023, Kandidáti na prezidenta 2023, MS fotbal 2022, Webbův teleskop, Inflace, Petr Pavel, Danuše Nerudová, Nejbohatší člověk na světě, Vesmírný teleskop Jamese Webba, Opičí neštovice, Ukrajina online, Jak ušetřit na energiích, Rusko, Ukrajina, Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj, Cena benzinu, Volební průzkumy, Koronavirus, Film, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, MS hokej 2023

Doporučujeme