Vážení občané, dovolte mi, abych vás seznámil s podrobnými závěry našeho vyjednávání úsporného balíčku. Jde o jeden z nejdůleži...

6 měsíce starý 59
Vážení občané,

dovolte mi, abych vás seznámil s podrobnými závěry našeho vyjednávání úsporného balíčku. Jde o jeden z nejdůležitějších kroků vlády v tomto volebním období.

Proč to děláme? Protože máme velký problém. Obřím dluhem až 400 mld. korun ročně míříme na cestu Řecka. A nemám tím bohužel na mysli letní dovolenou…🙂

Slíbili jsme, že NEbudeme spravovat stát na dluh a další takové zadlužování nedovolíme. Naše řešení je protidluhový ozdravný balíček, tedy cesta úspor, zodpovědnosti a férovějšího nastavení daní.

Snižujeme schodek o 94 miliard v roce 2024 a 148 miliard v roce 2025. Nešetříme na lidech, ale osekáváme zbytné dotace pro podnikatele za 45 mld., plošně snižujeme náklady na provoz ministerstev o 5 %, ukončujeme 22 nesystémových výjimek a nastavujeme férovější prostředí v daních.

Piráti a vláda zabránili vyšším daním z příjmu, protože nechceme zvyšovat zdanění práce. 🏴 Je třeba férově říci, že dojde k navýšení nemocenského pojištění o 0.6 procentního bodu, protože systém nemocenského je v minusu, ale i tak je celková bilance pro pracující výrazně příznivá. A druhá hlavní zpráva je, že jsme jako vláda zabránili zdražování nákupů přes DPH, což by prohloubilo inflaci. Naše cesta je ta nejvýhodnější pro pracující lidi.

Vedle toho rušíme nesystémové výjimky třeba na Ferrari a další luxusní služební auta nebo nulové daně u příjmu z prodeje firmy, což jsme léta neúspěšně prosazovali z opozice.

Zásadní je, že návrh pomůže mladým a rodinám:

Pro rodiny to je levnější výstavba bydlení o 6 mld. díky nižší DPH. Levnější byty a nájmy jsou prioritou vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše. Kroky vlády umožnily zachovat nižší daně na léky, potraviny, bydlení, vodu, teplo, učebnice. Zlevní zelenina a ovoce, jak jsem navrhoval, aby lidi nemuseli jezdit do Polska, a také všechny další potraviny s výjimkou nápojů. Celkově lidi na nákupech ušetří, což je pomoc s drahými potravinami.

Podařilo se nám zachovat, že lidi budou dostávat nemocenskou nadále i první tři dny. Zásadní dále je, že koalice se shodla, že se má zvýšit rodičovský příspěvek pro rodiny s malými dětmi. Dlouhodobě to prosazuje Olga Richterová. Zatím nemáme dojednáno o kolik.

Pokud jde o studenty, podařilo se nám zachovat nižší daně na koleje a ubytování pro studenty, zachováváme současné slevy na dopravu, naopak učebnice a knihy půjdou dokonce do nulové sazby. Zabránili jsme zavedení školného, zdanění stipendií. Pro drtivou většinu studentů nebude mít úsporný balíček prakticky žádné nepříznivé dopady, protože víme, že už dnes mají hluboko do kapsy.

Podařilo se nám najít takové nové zdroje, aby byla zátěž rozložena férově. Je třeba otevřeně říci, že protidluhový balíček předpokládá vyšší zdanění zisku u firem a rozšíří solidární daň 23 % na lidí s hrubým příjmem nad 120 tisíc měsíčně. Je v pořádku, že se podílí na nákladech více ti, kterým se daří. Platí to samozřejmě i pro politiky. Dále dojde v protidluhovém balíčku k navýšení daně u nemovitostí, protože u nich je zdanění v porovnání se zahraničím velmi nízké. Také vláda navyšuje poplatky z těžby o 0,75 mld., aby byly kompenzovány její ekologické dopady.

Dohoda je kompromis a je dobře, že jsme našli odvahu ke změnám daní správným směrem, aby nepokračovalo rekordní tempo zadlužování. Vše se spravedlivěji rozloží napříč společností, aby byl systém udržitelný a nerozevíraly se dál nůžky.

Zdroj