Ve sněmovně vypukne bitva o penzijní reformu. Očekává se, že potrvá až do noci

před 2 týdny 40

Vládní důchodovou reformu začne v úterý projednávat poslanecká sněmovna. Ta mimo jiné předpokládá postupné zvyšování odchodu do důchodu za hranici 65 let, což je nepřijatelné pro parlamentní opozici, tedy pro opoziční hnutí ANO a SPD. Očekává se, že její představitelé budou považovat za nutné vystoupit s obšírnými projevy a jednání se proto povede až do nočních hodin a protáhne se nejméně na dva dny.

Poslanci se začnou zabývat spornými širšími změnami v důchodech. Mimořádná schůze svolaná koaličními zákonodárci k úvodnímu kolu debaty o vládní penzijní novele začne v úterý odpoledne. Opozice už ohlásila dlouhá vystoupení svých zástupců.

Předloha předpokládá zvyšování věku odchodu do starobní penze nad nyní hraničních 65 let podle prodlužování života a snižování výpočtu nových důchodů, což je nepřijatelné pro opoziční hnutí ANO a SPD. Penzijní reforma obsahuje celkem desítku opatření. Patří k nim stanovení minimální penze na pětinu průměrné mzdy, dřívější důchody za práci v rizikovém prostředí i omezení takzvaného výchovného.

Navrhované změny by podle vlády měly přispět k udržitelnosti důchodového systému, který loni skončil v dosud nejvyšším schodku 72,8 miliardy korun. Je to kolem jednoho procenta hrubého domácího produktu. Podle dřívějších údajů ministerstva práce a sociálních věcí by za pár desetiletí roční schodek mohl odpovídat až pěti procentům HDP, v současných hodnotách by to bylo kolem 350 miliard korun.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) připouští úpravu reformy podle návrhu demografů na pomalejší růst důchodového věku. Ministerstvo nejprve spočítá dopady do důchodového systému.

Přečtěte celý článek