Ve španělské Asturii vypukly další požáry. Prezident regionu označil žháře za zločince

1 měsíc starý 21

V regionu Asturie na severozápadě Španělska ve čtvrtek tamní hasiči zaznamenali nejméně 95 ohnisek lesních požárů. Asturský prezident z jejich založení obvinil žháře, které označil za zločince. Další lesní požáry sužují rovněž sousední region Galicii a také východošpanělskou Valencii. Kvůli ohni muselo 1800 lidí opustit domovy. S valencijským požárem bojují hasiči již týden a podle posledních informací se jim daří jej dostat pod kontrolu.

Madrid 21:42 30. března 2023

V regionu Asturie vypukly požáry | Foto: Lorena Sopêna / Europa Press/ABACAPRESS.COM | Zdroj: Reuters

„Asturie nehoří. Pálí ji,“ uvedl ve čtvrek na twitteru prezident Asturie Adrián Barbón a žháře údajně zodpovědné za založení ohňů označil za zločince, jak píše list El País. Dvacet lidí bylo kvůli ohni nucených opustit domov. Starosta jedné ze zasažených oblastí je ale dnes ujistil, že jim brzy bude umožněn návrat.

Asturias no arde. LA QUEMAN.
Y los responsables son quienes incendian nuestros montes. Son unos criminales, unos delincuentes y como tal serán perseguidos y tratados.
Gratitud infinita para las personas que trabajan en la extinción de los incendios y mi apoyo a los afectados.

— Adrián Barbón (@AdrianBarbon) March 30, 2023

S požárem u galicijské obce Baleira, který doposud zasáhl oblast o velikosti 1400 hektarů a stal se tak doposud největším letošním požárem v Galicii, bojují hasiči od úterního odpoledne.

Třikrát tak velká oblast podlehla ohni ve východošpanělské Valencii poté, co se tam v pondělí lesní požár rozšířil kvůli silnému větru. V oblasti zasahuje na 500 hasičů, kterým se podle posledních informací daří dostat požár pod kontrolu.

Bánská Štiavnica čeká po požáru na vyčíslení škod. Postižené město navštíví premiér s vládou

Číst článek

Představitelka valencijské správy Gabriela Bravová ve čtvrtek rovněž uvedla, že prvních 115 z 1800 vysídlených lidí se bude moci vrátit domů.

Španělská vláda se podle agentury Reuters obává, že lesních požárů letos bude více než v minulosti kvůli nezvykle suché zimě napříč celou jižní Evropou a také kvůli stoupajícím teplotám, které jsou důsledkem klimatické změny. Ta pro vznik lesních požárů vytváří příznivější podmínky kvůli vyšším teplotám, suchu a silnějším větru.

„Požáry mimo sezonu budou čím dál častější kvůli prohlubující se klimatické změně,“ řekl stanici RTVE profesor lesnictví na univerzitě ve španělské Lleidě Víctor Resco de Dios. Sezona požárů se podle něj každý rok prodlužuje až o tři dny a do konce století bude až o tři měsíce delší.

Analytik Fernando Valladares uvedl, že některé části Španělska budou mimo nebezpečí lesních požárů jen několik měsíců v roce a sezona požárů se podle něj rozšíří na období od března do listopadu.

ČTK

Zdroj