Ve státních nemocnicích zbytečně leží vakcíny, tvrdí Hřib. Zbytky nové dodávky a železná zásoba, brání se Babiš

2 měsíce starý 9

V úterý ráno přijelo do Prahy 220 tisíc dávek vakcíny Pfizer/BioNTech. Část z nich jsou podle premiéra Andreje Babiše vakcíny, o nichž pražský primátor Zdeněk Hřib uvedl, že „leží zbytečně v pražských státních nemocnicích“. Babiš reagoval tím, že kvůli tomu, že přijely ráno, ještě „logicky nebyly všechny rozvezené“. Dodal, že „část těchto vakcín Pfizer je rezerva pro celou ČR“.

Hřib však na svém tvrzení trvá. Podle něj 28 tisíc dávek, o nichž se zmínil, nesouvisí s nejnovější dodávkou. Navíc považuje za chybu, aby byly tak velké rezervy očkovacích látek vzhledem k novým dodávkám. „V ideálním případě by měly být ve státních nemocnicích skladem maximálně nízké stovky dávek a rozhodně ne desítky tisíc,“ poznamenal.

Nejvíc neaplikovaných ampulek bylo podle údajů pražského magistrátu uskladněno v Ústřední vojenské nemocnici, a to 2574, dalších 678 bylo na Bulovce a 585 ve Všeobecné fakultní nemocnici. Z jedné lahvičky lze získat až šest dávek vakcíny.

„Jsem si vědom, že situace v jiných krajích ČR je odlišná a často i horší než v Praze. Záleží mi na tom, aby byly očkovací látky distribuovány rovnoměrně a spravedlivě. Apeloval jsem na premiéra, aby zajistil neprodlený rozvoz dávek vakcíny Pfizer, které leží zbytečně v pražských státních nemocnicích,“ uvedl primátor. Upřesnil, že kraje a hlavní město nemají na distribuci vakícny Pfizer/BioNTech vliv, rozhodují pouze o rozdělení dávek přípravků Moderna a AstraZeneca. 

V Praze postupuje očkování zdaleka nejrychleji ze všech regionů. Z celorepublikového počtu 863 tisíc dávek jich bylo v hlavním městě podáno 176 tisíc, druhý Jihomoravský kraj zatím vykazuje 98 tisíc aplikovaných dávek. Zcela dokončené očkování – tedy se dvěma dávkami – má v Praze 68 tisíc lidí, v celé republice 268 tisíc lidí.

Očkování zrychluje. V minulém týdnu se počet podaných dávek v pracovní dny pohyboval kolem třiceti tisíc oproti dvaceti tisícům v přechozích dnech, kolem deseti tisíc lidí podstoupilo vakcinaci i v sobotu a v neděli. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) by chtěl, aby se v tomto týdnu očkovalo alespoň 35 tisíc lidí denně, od dubna by podle něj mělo vakcinaci podstoupit každý den přes sto tisíc zájemců.

Zdroj