Ve Varšavě lidé zablokovali ruskému velvyslanci cestu na hřbitov vojáků SSSR

4 měsíce starý 8

foto Stovky lidí protestujících proti ruské invazi na Ukrajinu 9. května 2023 ve Varšavě zablokovaly cestu velvyslanci Ruska Sergeji Andrejevovi (vpravo), který se svými spolupracovníky nesl věnec na hřbitov sovětských vojáků.

Varšava - Stovky lidí protestujících proti ruské invazi na Ukrajinu dnes ve Varšavě zablokovaly cestu velvyslanci Ruska, který se svými spolupracovníky nesl věnec na hřbitov sovětských vojáků. Informují o tom polská média. Rusko, které loni 24. února vojensky napadlo Ukrajinu, si dnes připomíná vítězství Sovětského svazu nad nacistickým Německem ve druhé světové válce.

Lidé na prostranství u hřbitova mezi dlaždicemi rozestavěli stovky modro-žlutých ukrajinských vlajek, symbolické hroby obětí ruské agrese, a umístili na něj makety domů zasažených raketami, které představovaly budovy zničené Ruskem v Buči, Chersonu, Bachmutu nebo Mariupolu. Z reproduktorů zněly sirény a zvuky výbuchů. "Chceme ukázat, že Rusko nebojuje s fašismem, ale fašismus obnovilo," řekla portálu onet.pl Wiktoria Pogrebniaková z iniciativy Euromajdan-Warszawa, která manifestaci zorganizovala.

Velvyslanci Sergeji Andrejevovi se na hřbitov nepodařilo vejít, věnec z červených karafiátů položil před ukrajinské vlajky a z místa odjel. Agentura AP píše, že dopoledne na hřbitov sovětských vojáků přijelo i několik Poláků a přes symbolický hřbitov procházeli k pomníku Rudé armády, aby u něho položili květiny. Tím rozzlobili protiruské aktivisty, kteří je označili za "provokatéry" sloužící zájmům Kremlu.

"Jsou to zrádci Polska," křičela jedna aktivistka. Zvedla z pomníku kytici karafiátů, kterou tam položila jistá žena, a hodila ji na zem. Pak mezi nimi vypukla ostrá hádka.

Onet.pl píše, že ruská ambasáda se už dříve obrátila na polské úřady a požádala je o ochranu. Zřejmě to souviselo s tím, že protiruští demonstranti Andrejeva loni polili červenou barvou, která symbolizovala krev Ukrajinců. Mluvčí ministerstva zahraničí Lukasz Jasina řekl, že úřad před letošním výročím dostal ruskou nótu a že nedoporučil, aby představitelé ruské ambasády šli květiny na hřbitov položit.

Polsko patří k zemím, které poskytují Ukrajině největší vojenskou i politickou podporu. Vztahy Varšavy a Moskvy jsou pod bodem mrazu a mnoho Poláků příchod Rudé armády v roce 1945 považuje jen za začátek nové totality.

Zdroj