Ve vyjednávání s Ukrajinou nic nenasvědčuje průlomu, říká Kreml

4 měsíce starý 31

foto Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan (uprostřed) hovoří v Istanbulu k členům delegací Ruska (vlevo) a Ukrajiny před začátkem mírových vyjednávání, 29. března 2022.

Moskva - Moskva při vyjednávání s Ukrajinou zatím nezaznamenala žádný větší průlom, oznámil na tiskové konferenci mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Rusko podle něj ale vítá, že Ukrajina své požadavky vedoucí k vyřešení konfliktu konkrétně písemně formulovala, napsala agentura TASS.

Delegace Moskvy a Kyjeva usedly v úterý k dalšímu kolu vyjednávání v Istanbulu. Ukrajina podle svých vyjednavačů Rusku podala návrh na cestu k neutralitě, která by se opírala o systém bezpečnostních záruk. Rusko naopak po ukončení hovorů oznámilo, že výrazně omezí své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu.

Vyjednávání původně měla trvat dva dny, nakonec ale skončila zhruba po čtyřech hodinách. Podle Peskova si obě strany řekly, co potřebovaly, a následně se vrátily do svých zemí ke konzultacím.

"Je pozitivní, že ukrajinská strana konečně na papír sepsala a formulovala konkrétní návrhy. To se dosud nepodařilo," řekl novinářům Peskov. "Co se ostatního týče, stále nemůžeme hovořit o něčem slibném, nějakých průlomech - čeká nás ještě velmi dlouhá cesta," dodal.

Podrobnosti z vyjednávání, jako navrhovaný seznam zahraničním garantů či řešení sporu o Ruskem anektovaný Krym mluvčí Kremlu blíže nekomentoval, píše TASS. Pouze zmínil, že je poloostrov "součástí Ruské federace". Ukrajinská delegace v úterý oznámila, že součástí jejích návrhů je i patnáctileté konzultační období o Krymu.

Ohledně istanbulských rozhovorů ještě dnes vystoupí šéf ruské vyjednavačské delegace Vladimir Medinskij, uvedl Peskov. Na dotaz novinářů, zda hlavní ruský vyjednavač seznámil ruského prezidenta Vladimira Putina s návrhy ukrajinské strany, mluvčí podle agentury TASS odpověděl v jasném žertu: "Co si myslíte? Ne, nechal si to pro sebe."

Zdroj