Ve Vysokém Mýtě začne v pátek výstava Dvorana slávy českých karosářů

5 měsíce starý 31

foto Ilustrační foto - K zahájení letošní sezóny historických vozidel odstartoval 9. května z náměstí T.G.Masaryka v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku tradiční stokilometrový Helfštýnský okruh po zajímavostech Olomouckého a Zlínského kraje se zakončením na hradě Helfštýně. Vyjížďky se účastnilo víc než 120 veteránů vyrobených do roku 1939. Na snímku je vůz Tatra 52 Sodomka z roku 1932.

Vysoké Mýto (Orlickoústecko) - Muzeum českého karosářství ve Vysokém Mýtě zahájí v pátek dlouhodobou výstavu nazvanou Dvorana slávy českých karosářů. Představí na ní šest firem, které se výrobě karosérií v meziválečném období věnovaly. Šesti vozům daly vnější podobu karosárny Uhlík Praha, Brožík Plzeň, Petera Vrchlabí, Sodomka Vysoké Mýto, Lepil Slavíkovice a Bohemia Česká Lípa. Novinářům to dnes řekl Jiří Junek, ředitel Regionálního muzea ve Vysokém Mýtě, které muzeum karosářství spravuje.

"Automobily pocházejí od českých i zahraničních výrobců. Vystaveny budou vozy značek Tatra, Walter, MG, Fiat a Horch," uvedl Junek. Výstava potrvá do 31. prosince 2025.

Společně s prudkým nástupem automobilismu po první světové válce se výrazně rozvíjel také karosářský obor. Tehdejší konstrukce vozidel umožňovala individuální kreace a tím i možnost odlišovat se od běžné produkce, což byla právě "parketa" karosářů. Těch v období 20. a 30. let minulého století působilo v Česku více než 300. Ve většině případů šlo o řemeslníky, kteří pracovali v takzvaných autoopravnách a karosárnách. V těchto dílnách se však zpravidla jen modernizovaly či opravovaly již vyrobené karoserie, například po nehodách. Skutečných firem, které navrhovaly a vyráběly vlastní produkty, bylo na českém území několik desítek

Muzeum českého karosářství vybudovalo Vysoké Mýto s podporou evropských dotací z budov bývalého soudu a vězení na náměstí Přemysla Otakara II. Otevřeno bylo v roce 2014. Část muzea je věnovaná obecně oboru karosářství, další část slouží pro expozici historie jedné z nejslavnějších karosářských firem u nás, Carrosserie Sodomka Vysoké Mýto. Ve zbývajících prostorech jsou umístěny sezonní výstavy, vždy věnované konkrétní karosářské firmě. Správu muzea město v roce 2020 předalo Regionálnímu muzeu ve Vysokém Mýtě, které je krajskou příspěvkovou organizací.

Zdroj