Ve Zlíně se otevřelo nové Muzeum map, nabízí také interaktivní prvky

před 2 týdny 52

foto Slavnostní otevření Muzea map, 28. května 2024, Zlín.

Zlín - V centru Zlína se dnes otevřelo nové Muzeum map Zlín. Nabízí poznání v oblasti kartografie a geografie, také interaktivitu a zábavu. Novinářům to dnes řekl zřizovatel muzea Milan Paprčka, majitel a ředitel zlínského CBS Nakladatelství, které vydává turistické mapy i fotografické publikace o Česku a Slovensku. K vidění jsou i historické mapy z 18. století.

"Snažili jsme se do muzea umístit interaktivní prvky, které zábavnou formou lidem představí kartografii, geografii i historii," uvedl Paprčka. Návštěvníci mají k dispozici například interaktivní pískoviště, kde si mohou vytvořit vlastní krajinu. "Projekce na ni promítne hypsometrii, což je barevné škálování nadmořských výšek, i vrstevnice," uvedl Paprčka. Lidé si mohou vytvořit například strmý kopec a pochopit, co znamenají vrstevnice.

Nechybí letecký simulátor, ve kterém se návštěvníci mohou proletět nad Zlínem či Karibikem. Připraveny jsou slepé magnetické mapy, do kterých mohou návštěvníci umisťovat různé místopisy a polohopisy. "Děti si mohu zahrát na kartografy a umisťovat kartografické značky podle reálné krajiny do mapy," uvedl Paprčka.

Muzeum by podle něj mohlo být cílem také školních exkurzí. "Připravili jsme přednášku o vývoji mapování ve světě i v Česku," uvedl Paprčka. Zábavné aktivity jsou připraveny pro menší děti, muzeum je určeno i pro vysokoškoláky či odborníky.

K vidění je výstava barokních map Čech. Vystavena je mapa Čech od Jana Kryštofa Müllera z roku 1720, která je k vidění jen na několika místech v Česku. Nechybí další historické mapy založené na podkladech tohoto německého kartografa. "Jan Kryštof Müller byl významný evropský kartograf začátku 18. století. Exponáty se dají rozdělit do čtyř kategorií, velkoformátové mapy od Müllera, zmenšeniny a kopie zmenšenin, mapy regionální, mapy krajů," řekl ČTK autor výstavy Zdeněk Kučera. Nechybí atlas Čech od španělského královského kartografa.

Mapy podle Kučery umožňují vhled do historické místní krajiny. "Můžete najít změny třeba v názvech obcí. Spousta obcí zanikala, těžíme uhlí, v severních Čechách zanikly desítky obcí, stavíme přehrady, i tím zanikly obce. Dají se dohledat zaniklé obce, kudy vedly staré kupecké stezky. Je to studnice historických znalostí, které bychom hledali v literatuře, to můžeme v mapách dohledat," uvedl Kučera. Na mapách je také výjimečná zdobnost, v rozích mají různé výjevy, důležitá místa, postavy či plodiny.

Muzeum map bude zatím otevřeno v pracovní dny, podle Paprčky by se otevírací doba mohla rozšířit i na víkend. Muzeum sídlí v přízemí budovy ve Vodní ulici, kde má nakladatelství sídlo.

Přečtěte celý článek