Tučňák je jedním z nejzajímavějších ptáků. Od všech ostatních se odlišuje zvláštní stavbou těla. Je totiž torpédovitý, tedy ideální pro pohyb ve vodě. Svalstvo i stavba kostí tučňákům umožňují pracovat s křídly pod vodou jako s lodními šrouby. Tito ptáci jsou zkrátka dokonale přizpůsobeni lovu a potápění ve vodě. Proč neumí létat? A mají kolena?
VĚDA PRO DĚTI Praha 14:03 18. února 2024
Tučňáci žijí téměř výhradně v oblastech chladných mořských proudů na jižní polokouli.
Také jsou velmi inteligentní. Navzájem si pomáhají a shlukují se. Jeden odvážlivec skočí do vody a až po něm jdou ostatní. Tím se chrání před možným číhajícím predátorem pod vodou.
Jeden tučňák v Japonsku se dokonce naučil každý den s batůžkem docházet na trh a své lidské rodině přinášel čerstvé ryby.
Malé nohy, ale velké skoky
Na souši tučňáci vypadají nemotorně. Kolébají se ze strany na stranu, někdy se raději přesouvají vleže, kloužou se po břichu a odrážejí se nohama a křídly.
Věda pro děti: Pijí ryby vodu? Jednoduchá otázka má složitou odpověď
Číst článek
Tučňáci mají vůči tělu malé nohy, které jsou umístěny za tělem výrazně vzadu, i proto mají tak specifickou chůzi. Mladí tučňáčci dokonce často zakopávají a padají, než si na chůzi na souši zvyknou.
Dost dlouho se taky řešilo, jestli mají tučňáci kolena. A mají je, jen jsou málo vyvinutá a téměř neohebná.
I když jejich chůze působí komicky, je dokázáno, že tento zvláštní pohyb šetří energii. Do každého kroku se pomocí přenášení váhy zhoupnou tučňáci z velké části i silou vynaloženou na krok předchozí. Tím ušetří až 80 procent energie.
Z vody se pak dokážou vymrštit i na poměrně vysoký, skoro dvoumetrový břeh.
Chodí rychlostí jeden až dva kilometry za hodinu, v nebezpečí ale vyvinou i daleko větší rychlost. Někdy jsou rychlejší než lidé.
Křídla a prsní svaly
A proč vlastně tučňáci nelétají? Mají přece křídla, ta ale používají k plavání, ne k létání. O schopnost létat údajně přišli před miliony lety. Neměli pro létání využití, a tak o něj během evoluce přišli.
Mezi ptáky jsou ale nejlepšími plavci a potápěči na světě.
Věda pro děti: Lamy na cíl neplivají, ale zvrací. Jak daleko ‚dostřelí‘?
Číst článek
Létání by tučňáky vysilovalo. Pro shánění potravy i pro přemisťování je pro ně prostě daleko výhodnější umět dobře plavat než být průměrnými letci. A obojí skvěle umět prostě nemohou. Jejich křídla se postupně začala čím dál více podobat ploutvím.
Létaví ptáci mají extrémně lehké, trubkovité a duté kosti. To tučňáci rozhodně nemají. Jejich kosti jsou těžké a vyplněné dření.
Zvládají se ponořit do hloubky až přes půl kilometru a o potravu se tak nemusí dělit s jinými ptáky. Nohy posunuté dozadu jim spolu s ocasem ve vodě slouží jako kormidlo. Křídla se ve vodě stávají pádly.
O tučňácích se i proto někdy říká, že vlastně létají ve vodě. Mají neobvykle vyvinuté prsní svaly, tvoří až 30 procent jejich hmotnosti. To je několikrát více než u těch nejvýkonnějších létajících ptáků.
Tučňáci mají i své svátky, 20. ledna se slaví Den povědomí o tučňácích a 25. dubna je Světový den tučňáků.