Vědci mají odvážný experiment s očkováním proti covidu. Dostalo by se na více lidí

2 měsíce starý 19

Očkovat proti koronaviru už se začalo v mnoha zemích, někde pak odstartuje v nejbližší době. Většina současných vakcín je hodnocena ve dvoudávkovém schématu, každý se tedy bude muset nechat očkovat dvakrát. Američtí vědci nyní navrhují otestovat, zda by očkovaným nestačila jen jedna dávka, píše deník New York Times.

Autoři svůj návrh zakládají na datech, která americkému Úřad pro kontrolu potravin a léčiv předložili výrobci vakcín Pfizer a Moderna. Zeynep Tufekciová z univerzity v Severní Karolíně a Michael Mina z Harvardovy univerzity nyní objevili poměrně zjevný náznak, že už jedna dávka vakcíny by mohla mít ochranný účinek.

Dále čtěte

pexels.com

Nová mutace koronaviru způsobí více úmrtí, varují odborníci

Jak se shodli specialisté ve Velké Británii, nový kmen covid-19, který se nyní velkou rychlostí šíří na území Spojeného království, příští rok ...

číst článek »

Výsledky totiž ukazují, že počty nově nakažených byli v očkované skupině nižší už v týdnech mezi první a druhou dávkou. Tufekciová a Mina navrhují, aby se data dále ověřovali. Začít by se mělo tím, že se dohledají lidé, kteří z nějakého důvodu na druhé očkování nedorazili.

Pokud by takto zjištěná data nebyla nepříznivá, mohlo by se pokračovat v ověřování u mladších ročníků. U této skupiny je totiž riziko vážného průběhu onemocnění covid-19 nízké, vysvětlují vědci. Poté by bylo možné uvažovat o rozšíření na další věkové kategorie.

Pokud by účinek jedné dávky nebyl výrazně nižší než podání dvou, mohlo by to mít výrazný vliv na průběh epidemie v následujících měsících. Počet dostupných vakcín by se totiž v podstatě zdvojnásobil a dostalo by se tak na více lidí.

Otázkou ale zůstává, zda se pro takový nápad najde dostatečná podpora. Jedna dávka vakcíny například neposkytuje tak silnou ochranu starším lidem. A právě u seniorů je riziko vážného průběhu onemocnění koronavirem velké.

Zdroj