Vědci vypěstovali covid s úmrtností 80 procent. Hrajete si s ohněm, děsí se část odborníků

5 měsíce starý 32

Nová varianta je kombinací viru omikron a původního viru SARS-CoV-2 z čínského Wu-chanu. Poté, co virem vědci nakazili laboratorní myši, dostali velmi překvapivý výsledek. Osm z deseti jich zemřelo. Když byli hlodavci infikováni pouze virem omikron, úmrtnost byla nulová.

„Zatímco virus omikron způsobuje u myší jen mírný průběh nemoci, nová varianta „Omikron S“ způsobila téměř 80procentní úmrtnost,“ stojí v závěrech zkoumání, které cituje americká televize Fox News.

Byť si od výsledků výzkumu bostonský tým sliboval zisk znalostí, které v budoucnu pomohou s léčbou onemocnění způsobovaného koronavirem a snížení jeho šíření, část odborné veřejnosti je k jejich práci více než kritická. „Toto by mělo být zcela zapovězené. Je to hra s ohněm,“ napsal na svém twitterovém účtu izraelský odborník na biologický výzkum Shmuel C. Shapira.

Ani podle uznávaného amerického molekulárního biologa Richarda H. Ebrigha není celá situace ideální. „Je znepokojující, že tento výzkum – stejně jako výzkum ve Wu-chanu, který mohl stát za celou pandemií –⁠ nebyl označen jako možný výzkum ePPP (výzkum zahrnující zesílené potenciální pandemické patogeny, pozn. red.) a nebyl předán příslušným institucím ke schválení,“ kritizuje i procesní stránku celého pokusu Ebrigh.

„Chceme-li se vyhnout další pandemii způsobené laboratorně vytvořeným virem, je nezbytné, aby nad něčím takovým byl do budoucna posílen dohled,“ uzavírá vědec.

Zdroj