Vedení hnutí ANO jedná i o dalším Babišově politickém působení

3 měsíce starý 23

foto Místopředseda hnutí ANO Radek Vondráček přichází na jednání předsednictva hnutí o výsledku prezidentských voleb, 8. února 2023, Praha.

Praha - Předsednictvo hnutí ANO začalo odpoledne jednat mimo jiné o dalším politickém působení předsedy Andreje Babiše a o jeho neúspěšné prezidentské kandidatuře. Před zasedáním oznámil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák, že rezignuje na post místopředsedy ANO.

Expremiér ve volbě neuspěl proti bývalému vysokému představiteli české armády a NATO Petru Pavlovi.

Babiš by měl vedení ANO sdělit, jak si představuje své další působení, a to i s ohledem na poslanecký mandát získaný ve volbách v roce 2021. Pokud by se rozhodl opustit dolní komoru Parlamentu, mohla by jej nahradit litvínovská starostka Kamila Bláhová, která skončila ve volbách v Ústeckém kraji první pod čarou.

Člen předsednictva Ladislav Okleštěk novinářům při příchodu na jednání řekl, že Babiš by měl zůstat předsedou ANO, protože taková osobnost v české politice není. Chtěl by také, aby Babiš zůstal poslancem. "Jeho autorita v Poslanecké sněmovně je nám určitě prospěšná," uvedl.

"Počkáme, s čím přijde pan Babiš, a podle toho mu řekneme svůj názor," řekl zlínský hejtman Radim Holiš. "Myslím, že něco slíbil lidem, že pro ně bude něco dělat, a měl by v té práci pokračovat," uvedl k Babišově působení ve Sněmovně.

"Pokud pan Babiš bude dál chtít zůstat předsedou hnutí ANO a v Poslanecké sněmovně, tak má určitě moji podporu a budu rád," poznamenal místopředseda ANO Richard Brabec.

Babiš byl kritizován za některé prvky předvolební kampaně, sám ale odmítl, že by byla negativní. Spolupráci s ním po volbě ukončili marketér Marek Prchal, expremiérova dlouholetá spolupracovnice Tünde Bartha i mluvčí Vladimír Vořechovský. První místopředseda hnutí Karel Havlíček uvedl, že je logické, že skončil volební tým, když se v blízké budoucnosti žádné volby nekonají. Část lidí přešla na pomoc poslaneckému klubu, část skončila.

Tenze v hnutí ale nastaly už před prvním kolem volby, kdy Vondrák a ostravský primátor a dřívější člen předsednictva hnutí Tomáš Macura veřejně podpořili Babišova protikandidáta Pavla. I to bude bodem dnešního jednání.

"Rád si poslechnu Ivoše, aby nám řekl, co ho k tomu vedlo, jestli mohl použít i jiné kroky, aby se dostal do diskuse s námi všemi," řekl Holiš. "V první řadě chci slyšet názor Ivo Vondráka, co ho motivovalo k těm rozhodnutím a prohlášením. Na základě toho si udělám názor," dodal Okleštěk.

Zdroj