Vedení komunistů doporučí poslancům podpořit prodloužení nouzového stavu

4 měsíce starý 12

Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Petr Horník, Právo

Dnes 12:50 • Aktualizováno 13:57

Prodloužení nouzového stavu by vládě premiéra Andreje Babiše (ANO) mohli ve Sněmovně podpořit komunisté. Vyzve je k tomu výkonný výbor strany, uvedl ve čtvrtek místopředseda KSČM Petr Šimůnek.

Předseda KSČM Vojtěch Filip Foto: Petr Horník, Právo

Vedení komunistů doporučí poslancům podpořit prodloužení nouzového stavu

V doporučení jsou podle šéfa KSČM Vojtěcha Filipa podmínky, za kterých mají poslanci s delším stavem nouze souhlasit. Očekává nicméně, že poslanci budou stanovisko respektovat.

Filip v úterý tvrdil, že ve straně k podpoře prodloužení nouzového stavu není vůle. „Požádal jsem členy našeho výkonného výboru o stanovisko z krajů. A informoval jsem prezidenta i premiéra o tom, že v pátek při jednání našeho stranického vedení byla většinová vůle nepodpořit nouzový stav,” řekl Právu po jednání s Babišem a prezidentem Milošem Zemanem s tím, že ještě bude chtít znát názory z regionů.

Ve čtvrtek Filip dodal, že osobně podporu prodloužení nouzového stavu nedoporučoval a rozhodnutí výkonného výboru jej překvapilo.

Vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dnů do 27. dubna.

Babiš avizoval, že minimálně do Velikonoc by měly zůstat zachovány veškeré stávající restrikce včetně zákazu pohybu mezi okresy.

Pokračování opatření má zajistit další pokles nově odhalených případů a uvolnění nemocničních kapacit, které jsou v důsledku epidemie koronaviru dlouhodobě přetížené.

Další opoziční strany prodloužení nouzového stavu vesměs odmítají nebo požadují od vlády jasný plán na rozvolňování a další postup.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Zdroj