Vedení komunistů probere podmínky další podpory menšinové vlády

3 měsíce starý 16

foto Ilustrační foto - Předseda KSČM Vojtěch Filip hovoří s novináři po jednání výkonného výboru komunistické strany 5. února 2021 v Praze.

Praha - O podmínkách tolerance menšinové vlády vedené hnutím ANO v posledním půlroce před volbami bude dnes odpoledne jednat širší vedení KSČM. Předseda strany Vojtěch Filip požádá výkonný výbor o pověření pro dohodovací řízení. V něm bude po lídrech ANO chtít, aby splnili priority, jimiž komunisté podmínili podporu menšinového kabinetu.

"Nemáme stále sloučené pojišťovny, nemáme banku v rukou státu a peníze z vládní rozpočtové rezervy se přesunuly armádě, nikoliv na boj s covidem, což považuji za velmi diskutabilní," vyjmenoval tento týden Filip, co chce hnutí ANO vytknout. Dlouhodobě kritizuje i přístup vlády k řešení epidemie koronaviru, žádá, aby byl decentralizovaný, více založený na rozhodování jednotlivých krajských hygienických stanic.

KSČM s hnutím ANO uzavřely dohodu o toleranci před třemi lety s důrazem na sedm priorit. Komunisté v ní žádali například trvalý růst minimální mzdy, valorizaci důchodů a ochranu přírodních zdrojů . Dohoda umožňuje komunistům přidat se v hlasování proti kabinetu ke stranám, které hlasování vyvolaly. Naplňování toleranční dohody komunisté s premiérem pravidelně hodnotí každý půlrok.

Zdroj