Vedení v brazilských volbách se ujal Lula, Bolsonaro těsně ztrácí

4 měsíce starý 61

foto Bývalý brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva, který usiluje o znovuzvolení, odevzdal 30. října 2022 svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb.

Brasília - Vedení v brazilských prezidentských volbách se ujal levicový exprezident Luiz Inácio Lula da Silva. Po sečtení více než 65 procent obvodů má nadpoloviční podporu, současná hlava státu Jair Bolsonaro těsně ztrácí. Krajně pravicový Bolsonaro vedl na začátku sčítání hlasů o několik procentních bodů, Lula však postupně jeho náskok stahoval, až svého soka dohnal zcela.

Hlasováním ve více než 200milionové latinskoamerické mocnosti vyvrcholil vyhrocený souboj mezi sedmašedesátiletým Bolsonarem a o deset let starším Lulou. Zatímco Bolsonaro čelil časté kritice, a to i zahraničí, kvůli populismu a opatřením, jimiž přispěl k výrazně rychlejšímu ničení amazonského pralesa, před Lulou zase varovali někteří investoři a podnikatelé postrádající konkrétní ekonomický plán, který je podle nich obzvlášť důležitý v této kritické době.

První kolo voleb vyhrál začátkem října Lula, který byl hlavou státu v letech 2003 až 2010, když získal 48,4 procenta hlasů, Bolsonaro obdržel 43,2 procenta.

Zdroj