Vedou klub jako korporát, štvou Henryho majitelé Arsenalu. Dává dohromady legendy

1 měsíc starý 12

 Reuters

Ani matné výsledky Arsenalu v posledních sezonách Premier League nenaštvaly většinu fanoušků tak, jako úmysl majitele Kroenkeho zapojit Kanonýry do vznikající a pak náhle chřadnoucí superligy.

Přes koronavirovou situaci se před Emirates Stadium rozhodlo demonstrovat přes tisíc fanoušků proti současnému vlastníkovi. Kroenke odmítl jakékoli spekulace o prodeji klubu. Syn majitele Josh dokonce slíbil, že ohledně budoucnosti klubu bude vedení více naslouchat fanouškům.

Jenže vášně a emoce frustrovaných fanoušků Arsenalu už vzplály a do hry se vložily také legendy klubu.

Thierry Henry, Dennis Bergkamp a Patrik Vieira se přidali k švédskému dolarovému miliardáři Danielu Ekovi, který už během pátečních protestů vyjádřil chuť přímo ovlivnit dění v klubu.

"Od malička jsem fandil Arsenalu, fandím mu, co si pamatuju. Pokud se ho KSE (Kroenke Sport Enterprises) chystají prodat, tak se s radostí přihlásím," překvapil spoluzakladatel a majitel hudební streamovací služby Spotify.

Zda jde o pouhou nadsázku, nebo má Ek skutečně v úmyslu investovat své peníze do londýnského klubu, není zřejmé. Zatím se ví pouze o jeho tweetu a podle zástupců klubu k žádnému oficiálnímu kontaktu mezi Švédem a nynějšími americkými majiteli nedošlo.

Podle deníku Daily Mail je důvodem také to, že Ek nemá v současné době dostatečné jmění na to, aby Arsenal koupil jako celek.

Jmění osmatřicetiletého Eka se odhaduje na 4,7 miliardy dolarů (cca 100 miliard korun). Ne všechno jsou ovšem prostředky, které by mohl okamžitě využít pro nákup, přičemž současní majitelé těžko prodají klub za méně než 2,8 miliardy dolarů. Arsenal by tak Ek mohl koupit jedině v konsorciu.

Není ovšem jasné, jakým způsobem by se přímí pamětníci nejblýskavějších časů Kanonýrů měli na dění podílet. Podle deníku The Telegraph Henry, Bergkamp a Vieira společně pracují na tom, aby s majitelem Spotify připravili oficiální nabídku.

"Ten klub už vůbec nepoznávám. Jejich pokus přidat se k superlize mi nedává žádný smysl," zlobil se Thierry Henry. "Současní majitelé klub vedou spíš jako korporátní firmu," pokračoval v kritice někdejší útočník.

"Možná prostě jenom nerozumí fotbalovému světu, možná vidina velkého zisku byla příliš velké pokušení. Ať už to bylo jakkoli, je to špatně. Opravdu hodně špatně," dodal Henry a vyjádřil podporu fanouškům.

Současný majitel Kroenke majetkově vstoupil do klubu v roce 2007, postupně získal většinový podíl a nyní je téměř výhradním vlastníkem prostřednictvím firmy KSE.

Zdroj