Velikonoce 2021: kdy jsou obchody zavřené, kdy a kde půjde nakoupit

5 měsíce starý 11

Časté změny vládních nařízení kvůli koronavirové epidemii způsobují, že zákazníci ani obchodníci často nevědí, kdy mohou být otevřené obchody. Deník.cz přináší přehled, kde a ve kterých dnech nadcházejících Velikonoc 2021 bude možné nakupovat, a kdy zůstanou obchody povinně zavřené.  

Obchody o Velikonocích: v pátek a v pondělí budou zavřené. V sobotu a v neděli nakoupit půjde. | Foto: Deník/ Michal Bílek

Kde a jak se může prodávat o letošních velikonočních svátcích, tedy v pátek a v pondělí?
Na základě krizových opatření vlády bude prodej v maloobchodě včetně obchodních řetězců o svátcích zakázán. Ve dnech státních svátků (pátek a pondělí) navíc neplatí ani jindy obvyklé výjimky pro potraviny, drogerie, květinářství a další provozovny. Zákaz takřka celého prodeje platí letos jak pro Velký pátek, tak Velikonoční pondělí. Existují jen drobné výjimky (viz níže)

Skutečně si tedy o svátcích nemůžeme vůbec nikde nic koupit?
Prakticky to opravdu nepůjde. Jedinou možností zůstanou čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích a také prodejny ve zdravotnických zařízeních. Tam smějí být prodejny otevřeny celé Velikonoce. Je na jejich provozovatelích, zda budou mít skutečně otevřeno.

Budou tedy v pátek otevřené alespoň supermarkety na letišti Praha a na pražském hlavním nádraží?
Lidé si budou moci nakoupit pouze v Praze na hlavním nádraží, kde zůstane otevřen supermarket společnosti Billa. Její prodejna na pražském letišti ale bude rovněž zavřená.

Mohou si tedy lidé nakoupit alespoň v sobotu a v neděli?
Ano, v sobotu a v neděli mohou být supermarkety otevřené, tak jako v jiných týdnech.

Bude možné v pátek a přes víkend objednat potraviny a další zboží na internetu a nechat doručit přes doručovací služby?
Na internetové obchody se můžete spolehnout nejen v sobotu a neděli, ale také po oba státní svátky, tedy v pondělí I v pátek. Také pro rozvážku až do domu totiž platí stejná mírnější pravidla jako pro prodej na čerpacích stanicích, v lékárnách či letištích a vlakových nádražích.

Co bude podle obchodníků páteční a pondělní zákaz prodeje v kamenných obchodech znamenat?
Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu jde velkopáteční zákaz prodeje zcela proti snaze snižovat koncentraci lidí. Svaz odhaduje, že počet zákazníků v obchodech naopak ve čtvrtek vzroste až o 80 procent a v sobotu a neděli až o polovinu.

Čeho se obchodníci v souvislosti s letošními Velikonoci nejvíce obávají?
Bojí se hlavně toho, že kvůli davům nakupujících nebude možné dodržet všechna povinná protiepidemická opatření. Zvýší se tak podle nich nebezpečí, že se zákazníci nakazí koronavirem.

Jaké úpravy velikonočního prodeje platí v zahraničí?
Kupříkladu v sousedním Německu vláda prodej během Velkého pátku umožnila.

Investujte do svého zdraví. Předplaťte si Deník.cz a získejte neomezený přístup k seriálu Předsevzetí 2021. Více zde.

Zdroj