Velitel se oběsil, vojáci nemají munici. Rusové jsou ze situace u Bachmutu hysteričtí

2 měsíce starý 7

Skupina mobilizovaných mladých mužů nahrála na sociální sítě video, v němž tvrdě kritizují současnou situaci, v jaké se ruské jednotky u Bachmutu nacházejí. Jakákoliv akce proti útočícím Ukrajincům podle nich nepřipadá v úvahu, protože na to chybí vybavení a velení je naprosto chaotické.

„Kromě svého skutečného postupu po zemi nepřítel situaci u Andrijivky docela dobře zpracoval i na mediálním poli. Výsledkem jsou hysterické pokusy o dobytí ruin této obce. A stejně hysterické pokusy o protiútok probíhají i v přilehlém terénu,“ napsal válečný bloger, který si říká Filolog v šedé zóně.

Podle něj jsou průzkumná podpora a plánování protiútoků vysloveně slabé, výstroj vyčleněných sil a prostředků neodpovídá stanoveným úkolům, přijíždějící záložní jednotky nejsou uváděny do situace a dostávají rozporuplné informace, chybí řádná dělostřelecká podpora akcí útočných skupin a velení je v naprostém chaosu.

Jeho popis situace potvrzuje i video, které se objevilo na sociálních sítích. „Řekli, abychom dali dohromady oddíl k útoku. Ale nic nebylo připravené. Byla to dokonce taková hrůza, že to jeden z velitelů neunesl a raději se oběsil. A my jsme utekli,“ říkají mobilizovaní mladíci údajně z 1. praporu 1442. pluku z Altaje ve videu, které se objevilo na síti X na účtu Igor Girkin, který funguje i poté, co byl Girkin kvůli svým vůči Kremlu příliš kritickým názorům zadržen a uvězněn.

Původně se sice podle svých slov k útoku chystali, ale když zjistili, že jedna z ustupujících ruských jednotek byla zničena, z boje utekli, respektive do něj odmítli zasáhnout.

Zveřejněné video není osamocenou ukázkou toho, jak to v současné době v okolí Bachmutu po dobytí Andrijivky a Kliščijivky vypadá. I další prokremelští váleční blogeři přiznávají, že situace je více než špatná a že už je takřka stoprocentně jisté, že Ukrajinci okupantům přeruší zásobovací trasu z Horlivky do Bachmutu, což bude mít na situaci další těžký dopad.

Vojákům na chuti bojovat kromě chaotického velení nepřidává ani vadná munice, kterou mají k dispozici. „Munice je skvělá,“ prohlásil jeden z nich ve videu ironicky. „Buď nevystřelí, nebo po dopadu nevybuchne. A navíc skoro žádná munice už ani není k dispozici,“ dodal. Všichni se ovšem shodli, že se „nezříkají povinnosti“, ale že je velení posílá na takřka jistou smrt.

Filolog v šedé zóně to potvrzuje. „Využívají převahu v palebné síle v tomto prostoru a vůbec v bezpilotních leteckých průzkumných a opravných prostředcích. Nalákají naše útočné skupiny do svých palebných míst, a tak naši pěšáci utrpí těžké a neodůvodněné ztráty,“ popisuje chaos v ruských řadách prokremelský bloger.

„Špatně koncipované a takřka vůbec dělostřelectvem nepodporované protiútoky jsou provázeny vyčerpáním dostupných zdrojů a rezerv a zhroucením obrany na přilehlých výšinách. Kvůli tomu převzal nepřítel palebnou kontrolu nad silnicí Horlivka-Bachmut s pravděpodobným následným přepadem této silnice,“ nastiňuje temnou budoucnost ruských okupantů u Bachmutu Filolog v šedé zóně.

Zdroj