Velká akce proti pašerákům. Interpol zadržel 286 lidí podezřelých z obchodování s lidmi a převaděčství

1 měsíc starý 10

Policisté při rozsáhlé mezinárodní policejní operaci pod záštitou Interpolu zadrželi 286 osob podezřelých z obchodování s lidmi nebo z převaděčství z celkem 22 organizací. V pondělí o tom informoval Interpol. Během operace bylo osvobozeno 430 osob, které byly oběťmi obchodníků s lidmi.

Lyon 14:16 26. července 2021

Policisté z rukou obchodníků s lidmi zachránili 430 osob a objevili na 4000 migrantů bez potřebných povolení (ilustrační foto) | Foto: Philippe Wojazer | Zdroj: Reuters

Na operaci Liberterra se na začátku července podílely bezpečnostní složky ze 47 zemí, Česko mezi nimi nebylo. Zátahu předcházelo přes půl milionu kontrol na hraničních přechodech na letištích a na klíčových místech vybraných tajnými službami.

Muž se po čtvrt století sešel s uneseným synem. Během pátrání objel Čínu a utratil veškeré úspory

Číst článek

„Operace Liberterra představuje pětidenní pohled na situaci v mezinárodním obchodu s lidmi a pašování a ukázku toho, jak se nadnárodní a vysoce organizované zločinecké sítě zaměřují pouze na jedinou věc: na zisk,“ uvedl Jürgen Stock, generální tajemník Interpolu, největší policejní organizace na světě se sídlem ve francouzském městě Lyonu.

Policisté z rukou obchodníků s lidmi zachránili 430 osob a objevili na 4000 migrantů bez potřebných povolení z celkem 74 zemí. Velká část z nich potřebovala zdravotní a psychologickou pomoc. Zpráva Interpolu zdůrazňuje, že převaděči lidí se soustředili výhradně na zisk a nebrali ohledy na bezpečnost a zdraví migrantů.

Několik migrantů podle zprávy nepřežilo zpackaný pokus o nelegální přechod hranic v Chorvatsku a v Nikaragui. Ve Slovinsku lidi, kteří chtěli přejít hranici, převáželi ve psích boudách. Migranti v Řecku uvedli, že za čtyřhodinový přejezd přes zemi zaplatili převaděčům 2000 eur (51 400 korun) za osobu.

Sedm mladých dívek bylo v Libanonu vyslýcháno v souvislosti s mezinárodní sítí zaměřenou na sexuální vykořisťování a obchodování s lidmi. Nezletilé oběti ve Venezuele uváděly, že byly opakovaně nuceny k pohlavnímu styku pod pohrůžkou smrti.

Úřady začaly vyšetřovat 60 nových případů falšování osobních dokladů a krádeže identity, které jsou klíčové pro pašování lidí přes hranice. V rámci operace Liberterra policie v Tanzanii zadržela ugandského řidiče, který převážel 169 falešných pasů. Ve Španělsku zadrželi pašeráky, kteří do země vozili po moři migranty z Alžírska. Lidi z Afghánistánu a Pákistánu pašovala do Řecka severomakedonská zločinecká skupina. V rámci operace se zatýkalo také v Kolumbii, Ekvádoru nebo Súdánu.

ČTK

Zdroj