Velké aerolinky ruší lety do USA. Bojí se tam přistávat kvůli novým 5G sítím

5 měsíce starý 19

Desítkám tisíc Američanů hrozí, že se nebudou moci dostat domů ze zahraničí letadlem. Emirates, Japan Airlines, British Airways či Air India pozastavily některé lety do USA. A přidala se i německá Lufthansa. Společnosti ruší některé lety na ta americká letiště, kde mobilní operátoři chtěli spustit síť 5G.

Americký Federální úřad pro letectví (FAA) varoval, že nová síť by mohla rušit výškoměry a ztížit provoz za snížené viditelnosti. „Technologie 5G pracuje na podstatně vyšších frekvencích než na kterých pracuje internet,“ vysvětluje bývalý pilot a letecký publicista Ladislav Keller. Podle něj zde může dojít k interakci s některými navigačními zařízeními v letadle.

To by mohlo mít tragické následky. Signál 5G proto nesmí pokrývat ranveje a jejich nejbližší okolí. Přední americké aerolinky dokonce požadují, aby úřady provoz nové sítě v okolí letišť zakázaly úplně. „Musíme zajistit, aby letadla nebyla rušena,“ řekl pro CNN pilot Jim Shilling.

Ředitelé deseti leteckých společností varovali Bílý dům, že problém může postihnout až tisíc letů denně. „Jde nám o minimální narušení letů a zajištění bezpečnosti cestování,“ uklidňuje tisková mluvčí amerického prezidenta Joea Bidena Jen Psakiová.

Oba velcí operátoři už spuštění vysílačů na problematických letištích odložili. Vysílací věže signálu 5G upraví tak, aby nemohl rušit přístroje v letadlech. Podle leteckých společností zaspal Federální úřad pro letectví. Sítě 5G totiž fungují už ve čtyřiceti zemích světa, aniž by tam měly vliv na bezpečnost v letectví.

Zdroj