Velké firmy v USA reagují na zákaz potratů. Lidem proplatí cestu do shovívavějších států

5 měsíce starý 113

Páteční rozhodnutí soudu způsobilo, že státy budou řešit problematiku potratů separátně. Podle webu NBC tak dojde k tomu, že v téměř polovině států USA budou potraty velmi přísně regulované, nebo rovnou ilegální. Je ale pravda, že v řadě jiných států bude stále možné podstoupit potrat jako dosud až do 24. týdne těhotenství, což je o 12 týdnů později než v České republice.

Právě do takových států teď budou pravděpodobně směřovat kroky mnohých žen, které budou chtít potrat podstoupit. Pro některé těhotné to bude vypětí nejen psychické a fyzické, ale také finanční. Právě tento aspekt potratové problematiky chtějí řešit některé přední společnosti v USA.

Které firmy reagují?

Mnohé korporáty totiž oznámily, že pokryjí svým zaměstnancům v případě potřeby potratu cestovní výlohy pro transport do jiného státu. A to v rámci zdravotnických zaměstnaneckých benefitů. Mezi prvními se k tomuto kroku zavázaly finanční společnosti jako Bank of America, Goldman Sachs, Citigroup a JPMorgan Chase.

Hbitě zareagovaly i technologičtí giganti. Microsoft po rozhodnutí soudu oznámil, že rozšiřuje finanční podporu zaměstnanců o „kritickou zdravotní péči“. Podobně i společnost Meta oznámila, že v souladu se zákonem bude proplácet cestovní výdaje.

Gigant Apple uvedl, že již existující balíček zaměstnaneckých benefitů umožňuje lidem opustit stát za účelem zdravotní péče. Kvapně začaly situaci kolem interrupcí řešit i další známé společnosti jako Disney, ​​Warner Bros Discovery nebo Netflix.

List The Guardian si všímá možného budoucího problému, kdy řada vlivných společností přesídlila z „přeregulované“ Kalifornie do Texasu, kde ale začnou platit velmi přísné podmínky týkající se potratů. Hodnoty firem se tak budou třít se zákony státu.

Britský web také upozornil, že řada firem zatím k tématu potratů mlčí, což může u zaměstnanců vyvolat nervozitu. Jedná se o společnosti jako McDonald's, PepsiCo, Coca-Cola, General Motors a Walmart, který je největším zaměstnavatelem Spojených států.

Zdroj