‚Velmi symbolický krok.‘ Česká republika v Jeruzalémě otevře pobočku svého velvyslanectví

1 měsíc starý 8

V Jeruzalémě vznikne pobočka českého velvyslanectví v Tel Avivu. V hierarchii diplomatických zastoupení jde o druhý nejvyšší stupeň, řekl ČTK ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák. O vzniku úřadu ve středu jednali ministři zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) a Gabi Aškenazi. V Jeruzalémě, kde má nyní ČR honorárního konzula, bude navíc působit jeden diplomat. Nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu, zdůraznilo ministerstvo.

Praha 21:33 2. prosince 2020

Ministerstvo zahraničních věcí uvedlo, že českých turistů přijelo do Izraele loni více než dvojnásob proti roku 2016. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Podle Jindráka je otevření pobočky české ambasády součástí dlouhodobého procesu, během kterého byl v Jeruzalémě otevřen Český dům nebo honorární konzulát. Větší diplomatickou vstřícnost vůči Izraeli prosazuje především prezident Miloš Zeman, který dlouhodobě volá po přesunutí velvyslanectví do Jeruzaléma. Vláda k takovému kroku dosud nepřistoupila. Své ambasády takto přestěhovalo několik států včetně USA, jejich rozhodnutí vyvolalo ostrou reakci Palestinců či arabského světa. Podle Jindráka vznik pobočky ambasády umožnil vývoj na Blízkém východě z poslední doby, kdy se zlepšily vztahy Izraele vůči některým arabským zemím.

Jindrák řekl, že v Jeruzalémě vznikne diplomatická úřadovna s diplomatickým statusem. Označil to za velmi symbolický krok. „V hierarchii diplomatických zastoupení je to druhé nejvyšší,“ řekl. Bude v ní podle něj jeden pracovník, který bude mít na starosti politickou, ekonomickou a případně i konzulární agendu. Podle hradního diplomata pravděpodobně po nějaký čas zůstane otevřen i Český dům. Nyní bude česká diplomacie hledat vhodné umístění pobočky. Jindrák odhaduje otevření v řádu týdnů či měsíců.

ČR otevře oficiální diplomatické zastoupení v Jeruzalémě Kancelář bude mít diplomatický status.

Jde o výsledek trvalého úsilí prezidenta republiky Miloše Zemana.

Další krok na cestě k přesunu velvyslanectví do Jeruzaléma, poselství srdce pana prezidenta.

+=❤️

— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) December 2, 2020

Podle bývalého českého velvyslance v Izraeli Michaela Žantovského je otevření pobočky ambasády podstatným krokem, protože jde o součást velvyslanectví. Ukazuje to podle něj dlouhodobě větší vstřícnost české zahraniční politiky vůči Izraeli. Neočekává, že tento krok vyvolá velkou kontroverzi, protože kdysi velmi výbušná problematika diplomatického zastoupení v Jeruzalémě je už v mezinárodním měřítku „odtabuizována“.

Čestná funkce

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček na twitteru uvedl, že otevření oficiálního diplomatického zastoupení je výsledkem „trvalého úsilí“ Zemana a dalším krokem k přesunu ambasády. Odpůrci přesunu tvrdí, že je třeba počkat, dokud se nevyřeší letitý konflikt mezi Izraelem a Palestinou, jehož součástí je i spor o status Jeruzaléma. Přestěhování ambasády a uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele by podle nich znamenalo porušení rezolucí OSN.

„Chceme dál posilovat naše vztahy a přiblížit služby ministerstva zahraničí českým občanům, kterých jezdí do Izraele dvojnásobně více než před čtyřmi lety,“ napsal Petříček na twitteru. Ministerstvo uvedlo, že českých turistů přijelo do Izraele loni více než dvojnásob proti roku 2016, kdy jich zemi navštívilo asi 17 tisíc.

Mluvil jsem dnes s @Gabi_Ashkenazi, bavili jsme se mj. o tom, že jeden z našich diplomatů bude úřadovat z Jeruzaléma. Chceme dál posilovat naše vztahy a přiblížit služby @mzvcr českým občanům, kterých jezdí do Izraele dvojnásobně více než před čtyřmi lety.

— Tomáš Petříček (@TPetricek) December 2, 2020

Honorární konzulové, které má ČR v Izraeli ještě v Ejlatu a Haifě, podle ministerstva z titulu své funkce mohou pomáhat českým občanům v nouzi jen v omezeném režimu. Jde o čestnou a neplacenou funkci bez komplexních diplomatických pravomocí, například pro náhradní cestovní doklady tak nyní občané ČR musejí do Tel Avivu, uvedlo. Po vzniku nové úřadovny by mohli žádat i v Jeruzalémě. „Nejde o zřízení nového zastupitelského úřadu,“ uvedlo ministerstvo.

„Zřízení této úřadovny nijak nesouvisí s probíhajícím mírovým procesem na Blízkém východě, nepředjímá jeho výsledky ani nijak nemění dlouhodobou českou pozici v rámci tohoto procesu,“ uvedlo ve středu ministerstvo zahraničí.

ČTK

Zdroj