Verdikt v kauze, která otřásla USA, vítaly v ulicích davy. „Je to krok kupředu,“ řekl Biden

1 měsíc starý 13

Úterní čtení rozsudku sledovaly miliony lidí v přímém přenosu. Krátce poté, co soudce přečetl verdikt poroty, propukly v mnoha americkým městech oslavy. Účastníci vzpomínkové akce na minneapoliské křižovatce, kde Floyd zemřel, začali jásat. Řidiči troubili a cestující stáhli okénka a mávali transparenty.

Předtím se přitom lidé, komunity i starostové jednotlivých měst včetně New Yorku, připravovali na možné nepokoje, kterých se v případě neodsouzení Chauvina, obávali. Jen soudní budova připomínala pevnost, kterou hlídala vojenská auta a tři tisíce členů národní gardy.

Americký prezident Joe Biden dnes označil verdikt poroty nad bývalým minneapoliským policistou Derekem Chauvinem za velký krok kupředu. Doplnil však, že podobné rozsudky v zemi, která se potýká se systémovým rasismem, přicházejí jen velmi zřídka. Informovala o tom agentura Reuters.

„Může to být obrovský krok kupředu v pochodu za spravedlnost v Americe,“ reagoval Biden na verdikt poroty. Floydovu smrt označil za vraždu za bílého dne, která celému světu odkryla systémový rasismus. „To ale nestačí. Nemůžeme skončit tady. Zajistíme opravdovou změnu a reformu. Můžeme a musíme dělat víc, abychom snížili pravděpodobnost, že se takové tragédie budou kdy opakovat,“ řekl.

Později se připojily i ohlasy politiků a dalších známých osobností. Verdikt uvítali například britský premiér Boris Johnson, bývalý americký prezident Barack Obama, někdejší kandidátka na americkou prezidentku a bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová či moderátorka Oprah Winfreyová.

Today, a jury did the right thing. But true justice requires much more. Michelle and I send our prayers to the Floyd family, and we stand with all those who are committed to guaranteeing every American the full measure of justice that George and so many others have been denied. pic.twitter.com/mihZQHqACV

— Barack Obama (@BarackObama) April 20, 2021

Bratr oběti, Philonese Floyd po zveřejnění finálního verdiktu uvedl, že „spravedlnost pro Floyda znamená spravedlnost pro všechny“. S tím se shodují i další aktivisté. Aktivistka Erika Atson uvedla pro BBC, že je s verdiktem spokojená. Dodává nicméně, že jejich práce nekončí a je třeba jednat i v dalších kauzách, kdy došlo podle ní k nepřimeřenému kroku policie vůči Afroameričanům, které skončily zabitím.

Naopak s finálním verdiktem nesouhlasí například Jerry Obiego, který pracuje v organizaci starající se o americké veterány a člověk, který byl v 90. letech Chauvinův nadřízený v armádě. Chauvina popisuje jako „tichého muže“. Podle něj porota zašla moc daleko, když ho uznala vinným ve všech třech bodech obžaloby a ne pouze ze zabití. Dodává, že se určitě cítila pod tlakem a jednala při rozhodování ve strachu, řekl pro BBC.

Experti na právo předpokládají, že tlak na policii bude růst, četnější budou i vyšetřování a možná soudní jednání v případě kontroverzních zákroků policie. „Ukazuje to, že policie není nad zákonem,“ říká právník z Minneapolis, Jack Rice, pro BBC. Dodává také, že verdikt bude mít jistě vliv i na další případy i chování policistů na ulici.

Porota v úterý shledala Chauvina, který je běloch, vinným z loňské vraždy a zabití Afroameričana George Floyda. Šestačtyřicetiletý Floyd zemřel loni 25. května poté, co se jej policie snažila v Minneapolisu zatknout na základě udání, že chtěl v samoobsluze zaplatit padělanou bankovkou. Verdikt vinen přitom zazněl ve všech třech bodech obžaloby. Výše trestu zatím oznámena nebyla a Chauvin zůstává ve vazbě.

Podle Star Tribune zemřelo při střetu s policií od roku 2000 více než 50 Afroameričanů. Jedním z posledních případů bylo zabití Daunteho Wrighta bílou policistkou Kimberly Pottterovou, která si pravděpodobně spletla taser s pistolí. Potterová čelí obvinění ze zabití.

Zdroj