Věřící bojovali proti covidu procesím, ale úřady z toho nejsou nadšené

4 měsíce starý 22

Ilustrační foto. | FOTO: Pixabay/Islandworks

Několik tisíc ruských pravoslavných věřících se v noci z 16. na 17. července zúčastnilo náboženského procesí v Jekatěrinburgu, přestože místní úřady odmítly vydat povolení k uspořádání akce kvůli pandemii koronaviru.

Zprávu o dosti kontroverzní akci přináší RFE/RL. Od počátku 90. let 20. století se procesí koná každoročně u příležitosti výročí popravy cara Mikuláše II. a jeho rodiny bolševiky v roce 1918.

Dále čtěte

 FORUM 24 (FORUM 24)

Předplatné s dárkem: Předplaťte si Týdeník FORUM, pojďte na koncert a dostanete vstupenku zdarma

Kupte si roční předplatné Týdeníku FORUM za zvýhodněnou cenu spolu s lístkem na koncert 30 let bez okupantů PRAŽSKÝ VÝBĚR SYMPHONY, který se koná ...

číst článek »

Akce se zúčastnil i ruský pravoslavný metropolita Jekatěrinburgu a Verchoturje, který předtím řekl, že procesí „přerostlo rámec takzvané akce a stalo se něčím posvátným v životě desetitisíců lidí“. Vyzval však věřící, aby „přijali veškerá možná opatření k ochraně svých životů i životů lidí ve svém okolí“.

Gubernátor Sverdlovské oblasti Jevgenij Kujvašjov 8. července na instagramu napsal, že úředníci odepřeli povolení k pořádání akce, protože účastníci loni nenosili masky a nedodržovali fyzický odstup. Uvedl, že existují důkazy o tom, že loňský průvod vedl k nárůstu infekcí koronavirem.

Dodal, že pandemická situace je letos ještě nebezpečnější kvůli novým kmenům viru.

Podle údajů Centra pro koronaviry na Johns Hopkins University bylo v Rusku od začátku pandemie zaznamenáno více než 5,8 milionu infekcí a přes 144 000 úmrtí. Od konce června zažívá země významnou třetí vlnu infekcí.

Kritici však tvrdí, že skutečný počet infekcí i úmrtí je v Rusku pravděpodobně mnohem vyšší, a to v důsledku nesprávného hlášení některých úmrtí a záměrného zatajování jiných.

Jak jsme tu již psali, někteří církevní hodnostáři jsou ale docela striktní a vyžadují, aby se lidé spoléhali i na jiné než jen nadpřirozené síly. Ve vysílání televizního kanálu „Rusko 24“ prohlásil metropolita Volokolamský Ilarion, vedoucí oddělení vnějších církevních vztahů Moskevského patriarchátu, že lidé, kteří se odmítají nechat očkovat proti covidu-19, na sebe berou hřích, který budou muset smývat po zbytek života.
Metropolita se vyjádřil velmi přísně. „S těmito situacemi se setkávám neustále, když lidé přicházejí za knězem, aby se káli za to, že neočkovali sebe nebo své blízké a že byli nevědomky příčinou úmrtí. Přijdou a řeknou: Jak s tím mám teď žít? A je pro mě těžké říct, jak s tím teď žít. Celý život musíš očišťovat hřích, který jsi spáchal,“ řekl.

Zdroj