Veterán RAF Lom vrátil Zemanovi pamětní list. Tvrdí, že se prezident chová vlastizrádně

1 měsíc starý 6

Válečný veterán Tomáš Lom, jeden z posledních československých příslušníků RAF, vrátil prezidentu Miloši Zemanovi pamětní list k výročí osvobození Československa. Na facebooku napsal, že hlava státu se podle něj chová vlastizrádně ve prospěch protivníků České republiky. Podle mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka ale Zemanovi křivdí. Na vrácení pamětního listu upozornil server iDnes.

Praha 13:05 8. prosince 2020

Tomáš Lom | Zdroj: Český rozhlas

„Domnívám se, že vzhledem k Vašim stále zjevnějším aktivitám, jež se mi jeví jako vlastizrádné ve prospěch systémových protivníků České republiky, je protismyslné, abyste právě Vy rozesílal Pamětní listy ‚k výročí osvobození Československa‘ lidem, kteří za vlast nasazovali život,“ napsal válečný veterán Zemanovi s tím, že proto list nemůže přijmout.

Hradní mluvčí Ovčáček sdělil, že pamětní list je vyjádřením úcty prezidenta veteránům. „Pan Lom panu prezidentovi křivdí,“ prohlásil.

Hrozně jsem chtěl dát Němcům lekci. A měl jsem štěstí jako prase, vzpomíná veterán RAF Tomáš Lom

Číst článek

Lom zároveň zveřejnil samotný pamětní list a průvodní dopis od prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Pamětní list je datován k letošnímu 8. květnu. Píše se v něm, že Lom je vzorem pro ty, kteří v současné době bojují s pandemií.

„Prezident republiky Miloš Zeman cítí velkou vděčnost za Vaše statečné činy, a proto se rozhodl udělit Vám Pamětní list k 75. výročí osvobození Československa," uvedl kancléř.

Dále vysvětlil, že pandemie zabránila osobnímu předání. „Ale jsem si jist, že jsme spojeni poutem lásky k vlasti, kterou jste prokázal činy.“

Lom za druhé světové války bojoval v řadách britského letectva RAF (Royal Air Force). Sloužil u 311. bombardovací perutě, vzhledem ke svému mládí se do bojů zapojil až na konci války.

ČTK

Zdroj