Vezmete nám dotace, my přestaneme dávat mléko školám, vrací Madeta úder vládě

6 měsíce starý 14

Škrtání zemědělských dotací podle Teplého míří proti velkým podnikům. Pochybuje o tom, že malé mlékárny namísto nich pokryjí poptávku. Vládní úspory jako celek ale označil za nezbytné utahování opasků. Jak dopadnou na prodeje firemních výrobků, ale nechtěl odhadovat.

ČTĚTE TAKÉ: Proč se neškrtalo víc dotací? Je to perverzní, nemuselo by se sahat na daně, říká Zlámalová

„V našem případě je to (dotační, pozn. red.) podpora technologických investic. Druhá stránka věci je také školní mléko, vládní program. Přestanou ho dotovat, tak já nebudu dělat charitu a zavážet 1100 škol mlékem, abych na každé dodávce tratil takové strašné peníze. Jak nejrychleji to půjde, tak to skončím,“ uvedl Teplý.

Dotace pro Agrofert, Hamé nebo Mlékárnu Kunín

Vedle Madety čerpalo v minulosti podporu z programu, který chce vláda při škrtech v zemědělských dotacích zrušit, také několik potravinářských firem z holdingu Agrofert, ale i Mlékárna Kunín nebo společnost Hamé. Vyplývá to z informací o příjemcích dotací na webu Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF).

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) ve čtvrtek řekl, že od příštího roku bude na dotaci určených „nula korun“. Fialův kabinet chce z peněz určených na zemědělství ze státního rozpočtu ušetřit 10,2 miliardy Kč, víc informací zatím neuvedla. Podle informací na webu SZIF obdržela Madeta ve fiskálním roce 2021 z národních zdrojů 115,1 milionu korun.

V témže období měla Madeta tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 5,94 miliardy korun a zisk po zdanění 247,6 milionu Kč. Vyplývá to z výroční zprávy. Výsledky za loňský rok zatím nezveřejnila. Madeta má čtyři výrobní závody: v Plané nad Lužnicí, Českém Krumlově, Jindřichově Hradci a Pelhřimově. Zaměstnává 1500 lidí, zpracuje denně téměř milion litrů mléka. Má kolem 170 dodavatelů mléka, nabízí přes 250 druhů výrobků a vyváží pětinu produkce.

Zdroj