"Vězněm ve vlastním těle." Ragbista bojuje se zákeřnou nemocí, prognózy už překonal

5 měsíce starý 66

 Reuters

Anglický ragbista Rob Burrow ukončil profesionální kariéru v roce 2017, o dva roky později mu lékaři diagnostikovali amyotrofickou laterální sklerózu (ALS). Tedy onemocnění, při němž dochází k degeneraci buněk centrální nervové soustavy, které ovládají svalové pohyby.

Mozek při této chorobě postupem času není schopen ovládat většinu svalů a pacient zůstává paralyzován. ALS trpěl například slovenský fotbalista Marián Čišovský, jenž nemoci podlehl před dvěma lety.

V případě Burrowa mluvily prognózy lékařů o jednom nebo dvou rocích života. Angličan ovšem nedávno oslavil čtyřicáté narozeniny a s těžkou nemocí se pere už třetím rokem.

Především díky obětavosti manželky Lindsey, která se o Burrowa stará s nezměrnou trpělivostí. "Najdi si někoho jiného, jsi pořád mladá," říkal jí ragbista, který se dokázal se zoufalou situací vyrovnat.

"Nikdo jiný nebude. Nikdo nemůže nahradit Roba. Říká se, že láska na první pohled je klišé, ale já v ni věřím," odpověděla manželka Lindsey. Společně vychovávají tři děti Macy, Mayu a Jacksona.

Do svého života dává dvojice nahlédnout v dokumentu televize BBC.

Přestože v ragbyové kariéře neměl dvacetinásobný reprezentant Anglie či Velké Británie novináře v lásce a rozhovorům se vyhýbal, teď chce prostřednictvím médií inspirovat další nemocné. Za to byl také vyznamenán Řádem britského impéria.

Burrow se na záběrech BBC usmívá a vtipkuje, manželka mu pomáhá při cvičení, podpírá ho v bazénu. Nemoc rodáka z města Pontefract naučila, že je potřeba užívat si každý den.

Jenže ALS sžírá jeho tělesnou i mentální kondici stále více. Nejenže je upoután na invalidní vozík, nemůže už ani mluvit a komunikuje přes počítač, skrze klávesnici ovládanou očima.

"Jako bych byl vězněm ve vlastním těle. Světla sice svítí, ale nikdo není doma. Přemýšlím jako vy, avšak má mysl nedokáže ve spojení s tělem správně fungovat. Nemůžu se hýbat," líčí Burrow.

S péčí mu pomáhají i rodiče. "Potřebuju je skoro na všechno. Jako bych byl znovu dítě," říká ragbista, který prožil v Anglii skvělou kariéru přesto, že s výškou 165 centimetrů ho od tohoto sportu mnozí odrazovali.

Nakonec mezi fanoušky proslul jako "nejmenší hráč Super League" a s Leedsem, kterému zůstal po celou sportovní dráhu věrný, získal osm ligových titulů.

Když se o kruté diagnóze kamaráda dozvěděl někdejší spoluhráč Kevin Sinfield, přišel s nápadem uspořádat několik dobročinných akcí. V roce 2020 zaběhl na podporu Burrowa sedm maratonů za sedm dní. O rok později zdolal 101 mil za 24 hodin.

Vybral milion liber na podporu pacientů s ALS a na výzkum nemoci. "Kev je jako můj bratr. To, co pro mě udělal, je neskutečné," děkoval Burrow.

Ačkoli pro něj a jeho okolí byla diagnóza z roku 2019 obrovskou ránou, manželka zpětně přiznala, že určité znaky onemocnění se objevily již dříve.

Burrow třeba občas zapomněl, že v zápase skóroval. Jindy si o něm soused myslel, že je pod vlivem alkoholu, když mluvil nesouvisle a nesmyslně. Jisté obavy zmiňoval i spoluhráč Sinfield.

Ostatně podle letošní studie univerzity v Glasgow jsou bývalí hráči ragby k nemoci ALS přibližně patnáctkrát náchylnější než obyčejní lidé.

Zdroj