Více než 30 let na útěku. Německá policie zadržela jednu z posledních členek Frakce Rudé armády

před 2 měsíce 33

After 30 years, Daniela Klette, member of the terroristic RAF has been arrested in Berlin. pic.twitter.com/PqxSkGtR5C

— Herodor | 金璧輝 希羅多 | 🇨🇭🇩🇪🦅 (@HerodorXV) February 27, 2024

V mládí se přidala k teroristům, nejspíš se zapojila do několika atentátů a pak strávila více než 30 let na útěku. Kdysi údajně vypomáhala ozbrojenými loupežemi. Tato životní etapa skončila až v jejích 65 letech, a to cvaknutím želízek. Řeč je o jedné z posledních členek skupiny Frakce Rudé armády (RAF) Daniele Klettové.

Od stálého zpravodaje Berlín 20:37 27. února 2024

Německé úřady už potvrdily, že zadržely jednu z posledních členek Frakce Rudé armády. Podle informací magazínu Spiegel ji odhalili díky otiskům prstů a policisté si pro ni zašli do bytu v berlínské čtvrti Kreuzberg, kde žila pod pseudonymem s italským pasem. Policisté v jejím pokoji také našli munici.

Soud udělil dodatečný trest teroristovi, který zaútočil na synagogu v Německu. Pokusil se utéct z vězení

Číst článek

Klettová při zatčení nekladla odpor. V ilegalitě žila více než 30 let a státní zástupci ji mimo jiné viní z pokusu o vraždu a z řady ozbrojených přepadení. Společně se dvěma dalšími komplici, kteří jsou stále na útěku, prý vykrádala supermarkety a auta, co převážela peníze. Nejspíš aby měla z čeho platit účty.

Pachatelé při těchto akcích dohromady naloupili v přepočtu kolem 25 milionů korun. Policisté proto Kletovou hledali nejen kvůli členství v RAF. V teroristické buňce se pravděpodobně podílela i na jejím úplně posledním atentátu, a to na útoku na vězení Weiterstadt v roce 1993.

Daniela Klettová patřila ke třetí generaci frakce Rudé armády, která fungovala od začátku 70. do konce 90. let a kvůli postupnému zatýkání členů musela třikrát obměnit celé vedení.

Právě s třetí generací jsou dodnes spojené záhady. Skupina od poloviny 80. let provedla i vraždy, které stále nejsou objasněné a někdy byly provedené tak profesionálně a s takovým materiálem, až je otázkou, jestli RAF nepomáhal cizí stát. A to nejen Východní Německo, kde je to jednoznačně prokázané.

Neznámí pachatelé

Novinářka Catherine Ashtonová s odvoláním na anonymní zdroje naznačuje, že teroristy podporovala také sovětská KGB a spojkou mohl být i tehdejší drážďanský rezident Vladimir Putin. I když zrovna toto Ashtonová opírá pouze o výpověď jednoho člena RAF.

Sní o válce, výcvikových táborech a obdivují zločince. Mládežnické odnoži strany AfD hrozí zákaz

Číst článek

Daniela Klettová by mohla s vyšetřováním pomoci. Díky stopám DNA je prokázané, že se mohla podílet na střelbě na americké velvyslanectví v Bonnu v roce 1991.

Pro Němce je Frakce Rudé armády emotivní téma. Hlavně pro starší ročníky je to pořád námět k diskusi. Hlavním problémem je, že u většiny atentátů se dodnes nenašel žádný viník. Ať už jde o vraždy generálního státního zástupce, kdysi nejvlivnějšího zástupce německého byznysu Hanse Martina Schleyera nebo atentáty na ředitele Deutsche Bank anebo šéfa úřadu, který měl privatizovat firmy bývalé NDR.

Ani u jedné z těch kauz není nalezen pachatel. No a vzhledem k věku možných pachatelů je šance na vyřešení jakéhokoliv těch z těch případů stále menší a menší.

Před deseti dny vyvolal poprask jeden muž, který tvrdil, že s ním ve vagonu sedí jeden z trojice hledaných teroristů a obratem zavolal policii. Na nádraží policejní komando obklíčilo vlak, ale vzápětí se zjistilo, že šlo o omyl. 

Václav Jabůrek, hof

Přečtěte celý článek