Více než polovina Rusů nechce vakcínu proti koronaviru Sputnik V

1 měsíc starý 21

Více než polovina obyvatel Ruska (58 procent) nechce být očkována antikoronavirovou vakcínou „Sputnik V“ a podle výsledků nového průzkumu nezávislého Levada Center je ochotno očkování podstoupit jen 38 procent, uvádí web Meduza.io.

Podobné průzkumy veřejného mínění, které nezávislé Levada Center provedlo v posledních čtyřech měsících, ukázaly srovnatelné výsledky. V srpnu nemělo zájem o očkování proti koronaviru 54 procent respondentů, zatímco 38 procent uvedlo, že je připraveno se nechat očkovat. V říjnu se tato čísla posunula na 59 procent, respektive 36 procent.

Dále čtěte

archiv

Koronavirus ohrožuje svobodnou žurnalistiku. Pomozte nám fungovat dál

Epidemie koronaviru a uzavírání ekonomiky postihlo celou řadu odvětví. Mezi nimi je i žurnalistika, za kterou nestojí žádný oligarcha nebo ...

číst článek »

Podle výsledků posledního průzkumu 30 procent těch, kteří nejsou ochotni nechat se očkovat, tvrdí, že chtějí počkat až na konec testů očkování a přibližně stejný počet (29 procent) se obává vedlejších účinků vakcíny a 12 procent má kontraindikace. Dalších 12 procent respondentů uvedlo, že nevidí důvod se proti koronaviru očkovat,  zatímco 10 procent uvedlo, že je proti vakcínám obecně.

Podle Levada Center 57 procent všech respondentů uvedlo, že se bojí nákazy COVIDEM-19. Na druhou stranu 41 procent se nebojí, že tuto nemoc dostanou. Tyto výsledky jsou rovněž srovnatelné s výsledky podobných průzkumů provedených v posledních měsících. V červenci se 49 procent dotazovaných obávalo nákazy, ale stejná část respondentů nikoliv.

Během tiskové konference v pondělí 28. prosince odmítl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov domněnky, že důvěru veřejnosti v ruskou vakcínu Sputnik V ovlivňuje to, že sám ruský prezident Vladimir Putin proti koronaviru očkován nebyl. „Nevidíme tady žádnou souvislost,“ řekl Peskov novinářům. Prezident se prý ještě rozhodne.

Ruské úřady stanovily jako cíl očkování aspoň u 30 procent lidí. V Moskvě se rozjíždí „omezená“ vakcinace určená rizikovým skupinám, ale nemocnice kvůli nízké poptávce vyvolané obavami o bezpečnost naočkují vlastně každého, kdo o to stojí.

Zdroj