Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce. Snímek fotografů z Česka a Slovenska se stal fotkou dne NASA

2 měsíce starý 58

NASA zveřejnila nový Astronomický snímek dne. Na úterý se jí stala fotografie s názvem A Multiple Green Flash Sunset (Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce). Autory jsou slovenský fotograf Tomáš Slovinský a český fotograf Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě. Snímek vznikl 9. dubna 2022 na vysokohorské observatoři Cerro Tololo v Chile.

Praha 19:11 28. března 2023

Vícenásobný zelený záblesk západu Slunce | Foto: P. Horálek, T. Slovinský | Zdroj: NASA

„Zelený záblesk při západu Slunce je vzácná událost, kterou se pyšní mnoho pozorovatelů Slunce. Kdysi se myslelo, že jde o mýtus, nyní se zelený záblesk chápe tak, že k němu dochází, když se zemská atmosféra chová jako hranol a zároveň jako čočka. Různé atmosferické vrstvy lámou světlo z vrcholu Slunce v závislosti na výšce, rozptylují jeho barvy, vytváří dva obrazy a zvětšují je právě tak, aby se tenký proužek těsně před zmizením jevil zelený,“ popsala jev NASA.

Asteroid ‚zabiják měst‘ proletí blízko Země. Podle NASA se něco takového stává jednou za deset let

Číst článek

Úspěšný snímek byl vytvořený během mezinárodní fotografické expedice na Meziamerické observatoře Cerro Tololo v Chile. Zachycení bylo do značné míry výsledkem štěstí i pružné reakce obou fotografů.

Oba fotografové se na observatoři nacházeli v rámci mezinárodní expedice, na níž se spolupodílel i Fyzikální ústav Slezské univerzity v Opavě.

Samotné focení bylo poměrně operativní. Když se totiž Slunce blížilo k obzoru, Petr Horálek si uvědomil, že by mohl nastat jev zvaný zelený záblesk a rychle začal nastavovat aparát.

Tomáš Slovinský zase okamžitě začal manuálně ostřit teleobjektiv, na kterém byl aparát uchycen. Takto rychlá a pružná spolupráce obou fotografů během zlomků sekundy přinesla unikátní záběr. 

„Protože jev trvá jen několik milisekund, museli jsme rychle reagovat. Poslední paprsky zapadajícího slunce nám přinesly vytouženou odměnu. Nebyl to zelený záblesk, jaký jsme čekali, ale objevila se celá série zelených záblesků, která je velmi raritní a vzácná,“ doplnil Tomáš Slovinský, spoluautor snímku.

Jde už o 12. snímek dne NASA, jehož spoluautorem je Fyzikální ústav v Opavě.

Astronomický snímek dne NASA

Astronomy Picture Of the Day (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější astronomické fotografie dne. 

Tu pro každý den pečlivě vybírají a následně doplňují osvětným popisem editoři Jerry Bonnell z Michiganské technologické univerzity a Robert Nemiroff z Univerzity v Marylandu, spolupracovníci NASA.

Mottem APODu je „objevujte vesmír“ a od roku 1995, kdy byl výběr zahájen, se stal jedním z nejuznávanějších svého typu po celém světě.

Odborné komentáře k fotografiím jsou překládány do 23 světových jazyků, a to včetně češtiny. Na sociálních sítích dosahuje APOD stamiliónů návštěvníků denně.

Lucie Procházková

Zdroj