Viceprezident Mike Pence nehodlá využít 25. dodatku americké ústavy, aby zbavil funkce prezidenta Donalda Trumpa. S odvoláním na své zdroje o tom ve čtvrtek informovaly list The New York Times a server Business Insider. Agentuře Reuters informaci potvrdil i jeden z Penceových poradců. K odvolání Trumpa po středečním vniknutí jeho příznivců do budovy Kapitolu vyzvala mimo jiné předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová.

Washington 2:45 8. ledna 2021

Americký viceprezident Mike Pence | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

K výzvě Pelosiové se připojila řada demokratů, ale i někteří republikáni. Podle nich to byl právě Trump, který podnítil středeční vpád svých stoupenců do sídla Kongresu. Pelosiová ve společném prohlášení s šéfem senátních demokratů Chuckem Schumerem uvedla, že Pence na jejich výzvy nereagoval. Podle nich však Trump dál představuje nebezpečí, neboť podněcoval ke vzpouře.

Trump odsoudil vpád do Kapitolu. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie.

Číst článek

Jeden z článků 25. ústavního dodatku řeší situaci, v níž prezident není schopen vykonávat svou práci, ale sám neodstoupí. Navrhovatelé dodatku měli na mysli situaci, kdy je prezidentova schopnost oslabena fyzickou či mentální nemocí. V širší interpretaci se ovšem uvádí, že se dá tato pasáž použít i v situaci, kdy se prezident chová nebezpečným způsobem.

Využít 25. ústavního dodatku může americký viceprezident, který musí mít na své straně většinu vlády. Po sesazení prezidenta by se právě on ujal úřadu hlavy státu.
Trumpovi zbývají do konce mandátu méně než dva týdny. Po inauguraci 20. ledna jej ve funkci vystřídá demokrat Joe Biden, který zvítězil v listopadových prezidentských volbách. Trump v pátek uvedl, že se chce nyní soustředit na hladké a spořádané převzetí moci.

ČTK

Nejčtenější

Nejnovější články

  1. Viceprezident Spojených států Pence neplánuje využít dodatku ústavy k odvolání Trumpa z funkce

  2. Trump odsoudil vpád do Kapitolu. Protestující podle něj znesvětili sídlo americké demokracie.

  3. Výtržnosti v Kapitolu mají pátou oběť. Zraněním způsobeným při ochraně areálu podlehl policista

  4. Mluvčí Bílého domu označila násilí během středečních protestů za ‚odpudivé a trestuhodné‘

  5. Boeing zaplatí kvůli letadlu typu 737 MAX 2,5 miliardy dolarů. Zaměstnanci měli tajit informace

  6. Dárky rozdával dětem na jihu Mexika drogový kartel. Dostaly hračky i sladkosti

Aktuální témata

Koronavirus, Druhá vlna koronaviru, Lockdown, Film, Koronavirus USA, Koronavirus v Česku, Statistika nehod, Můj rozhlas, Vinohradská 12, SK Slavia Praha, Petra Kvitová, Parlamentní volby 2021, Euro 2020, Prezidentské volby USA 2020, Počasí, Miloš Zeman, Andrej Babiš, Seznam ministrů, Zprávy z domova, Zprávy ze světa, Datová žurnalistika, SPORT - rychlé zprávy, Fotbal online, Hokej online, KLDR, Předvolební průzkumy, Afghánistán, Rychlé sportovní zprávy, Gabriela Koukalová, Sýrie, Bramborový salát, Bitcoin, Ester Ledecká, EURO 2020, ZŠ Plynárenská Teplice, Sucho, Izrael, Real Madrid, Kim Čong-un, Donald Trump, Nemocnice na Bulovce, Andrea Vrbovská, Tomáš Horáček, Zuzana Čaputová

Doporučujeme