Vídeňské symfoniky povede český dirigent Popelka

3 měsíce starý 14

Vídeňské filharmoniky vnímá Popelka jako „ztělesnění Vídně“. Vídeňský orchestr vyzdvihuje také pro jeho „moderního a průkopnického ducha“, ať už jde o výběr repertoáru nebo roli orchestru ve společnosti.

Indendant Jan Nast na webu orchestru uvedl, že při výběru nového šéfdirigenta bylo důležité najít někoho, kdo by s Vídeňskými symfoniky uvedl „v život společné vize“. Nápovědou, že Popelka by byl správnou volbou, se stalo provedení První symfonie Gustava Mahlera.

„Bylo pro mohé hudebníky – a ostatně i pro mě osobně – nezapomenutelné, najednou jsme všichni cítili, že ve vzduchu visí něco jedinečného. Spolupráce s Petrem Popelkou je inspirativní, plodná, vždy založená na dialogu a vyznačuje se neochvějným společným tvůrčím nadšením,“ ocenil Nast.

Musíme hrát hudbu dneška

Vedle děl od Roberta Schumanna, Gustava Mahlera nebo Arnolda Schönberga se chce zaměřit na tvorbu mladých skladatelů. „Žijeme v dnešní době a musíme hrát hudbu dneška,“ řekl Popelka. Jako pověřený šéfdirigent povede Vídeňské symfoniky už od sezony 2023/24 mimo jiné v novém nastudování Švandy dudáka. 

V uplynulých letech působil u orchestru NDR Elbphilharmonie v Hamburku. Později se stal šéfdirigentem Norského rozhlasového orchestru v Oslu a také hlavním hostujícím dirigentem Janáčkovy filharmonie Ostrava.

Popelka na postu šéfdirigenta Vídeňského symfonického orchestru vystřídá Kolumbijce Andrése Orozca-Estradu, jemuž se vedení tohoto hudebního tělesa rozhodlo neprodloužit smlouvu. Orchestr v minulosti řídili Herbert von Karajan nebo Wolfgang Sawallisch.

Zdroj