Video: ani dvě ruské protitankové střely nedokáží vždy zničit staré M2 Bradley, což je docela ostuda, ale možná i štěstí

před 6 měsíce 124

Bojové vozidlo M2 Bradley je svou odolností známé, ale aby odolalo protitankovým střelám, to překvapí vždy. Nejspíše se o to zasluhuje reaktivní pancéřování.

Bojová vozidla pěchoty jsou obrněná, ale rozhodně nedosahují (a ani nemohou) odolnosti tanků. Přesto mohou být některá až pozoruhodně silná, jedním z nejodolnějších je jistě americký M2 Bradley. Některé kusy se navíc podařilo vybavit velice účinným reaktivním pancéřováním BRAT, s jehož pomocí jsou pak schopny odolat i naprosté většině protitankových zbraní, které využívají k prorážení pancíře kumulativní hlavici.

Ani 2 střely vozidlo M2 Bradley nezničily

Možná se to zdá být až s podivem, ale vozidlo M2 Bradley dokáže odolat i zbraním určeným k ničení mnohem lépe pancéřovaných tanků. Video pod článkem dokonce ukazuje případ, kdy odolalo hned dvěma ruským protitankovým střelám nespecifikovaného typu. Jedna z nich zasáhla bojovou věž vozidla a druhá pak jeho bok, uvádí MilIn. V obou případech tedy místo, kde bylo umístěno reaktivní pancéřování BRAT, které zaúčinkovalo bezchybně. Nepochybně se ale jednalo i o jistou dávku štěstí, že se útočníci netrefili lépe.

M2A2 Bradley ODS-SA 🇺🇸 con kit BRAT ERA pic.twitter.com/JVdQIxoVdT

— Galileo 🇪🇸 (@GalileoArms) August 6, 2023

Vozidlo M2 Bradley není žádná nová konstrukce, první bylo do výzbroje zařazeno v roce 1981, uvádí Army-Technology. Má 3člennou osádku a místo pro 6 vojáků, a jeho hlavní zbraní je kanon ráže 25 mm, kulomet, a na tanky má řízené střely TOW BGM-71. Trup vozidla je potom ze svařovaného hliníku a odsazeného laminátového pancíře. Některá vozidla mají i nášivkový ocelový pancíř, případně přídavné pasivní nebo reaktivní pancéřování.

Reaktivní pancíř BRAT je z 96 bloků

M2 Bradley zachycený na videu je vybaven sadou reaktivního pancéřování BRAT, jehož rozvržení se může lišit. ArmyRecognition uvádí, že bývá často složené z 96 dlaždic připevněných k přední části a bokům trupu a věži. Jakou přesně tato sada dodává odolnost, není známo – našel jsem pouze obecná tvrzení, že by měla poskytnout ochranu i proti moderním protitankovým střelám. Reaktivní pancíř je mimořádně účinný hlavně proti kumulativní hlavici, ale zvyšuje i odolnost proti munici kinetické, tedy třeba z tankového kanonu.

Jelikož není známé, jaké ruské zbraně přesně M2 Bradley zachycené na videu zasáhly, nedá se podle toho posoudit ani odolnost BRAT. Je totiž rozdíl, jestli musí odolat třeba obyčejné hlavici z RPG-7 s průrazností kolem 500 milimetrů RHAe, proti níž reaktivní pancéřování velmi dobře funguje, nebo jestli se musí vypořádat například s moderní střelou 9M133 Kornet, která mívá tandemovou hlavici určenou ke zdolání reaktivního pancéřování. Wikipedia u ní uvádí průraznost 1 300 milimetrů RHAe, což jí dává šanci ničit i moderní tanky.

Jak hodnotíte odolnost Bradley s pancéřováním BRAT?

Přečtěte celý článek