VIDEO: Český tank Václav ničí okupanty na Ukrajině. Jeho jednotka má s Rusy nevyřízené účty

před 3 měsíce 78

Seznamte se. To je Václav. Jeden z českých tanků T-72, který Češi poskytli ukrajinské armádě, aby s jejich pomocí čelila ruskému útoku. Teď slouží v rámci 128. brigády hájící důležitý úsek fronty v záporožském úseku. Tahle jednotka má s ruskými agresory dosud nevyřízené účty. Právě si, i díky pomoci Čechů, vybrala jednu splátku. Video, které to zachytilo, není vhodné pro citlivé povahy, natož pro děti.

Ukrajinská 128. samostatná horská úderná zakarpatská brigáda poskytla českým dobrovolníkům záběry z akce svého, Českou republikou darovaného tanku. Dobrovolníci, kteří tuto jednotku dlouhodobě podporují, ho pokřtili „Václav“. Na videozáznamu se nachází zmíněná česká zbraň při bojovém nasazení. Právě plní poněkud neortodoxní, nicméně na ukrajinském bojišti poměrně běžnou misi, a to na záporožském úseku fronty. Václav musel zaskočit za artilerii a zastavit ruské okupanty, kteří se rozhodli proniknout dál.

Zmínění dobrovolníci darovali této ukrajinské jednotce spoustu užitečného vybavení, mimo jiné i kameru, kterou nainstalovala na zmíněný tank. Díky té bylo možné zaznamenat jeho akci. Neobešlo se to bez spolupráce s piloty pozorovacích dronů, kteří palbu koordinovali a také natočili její výsledky. Jedná se o nekompromisní a velmi přesnou střelbu na pozici ruské pěchoty, uprostřed bojiště posetého krátery, které svědčí o exponovanosti zmíněné oblasti. Tank střílí a pěchota, snažící se skrýt nedaleko svého zničeného obrněného vozidla, proti němu nemá šanci.

Jak to ostatně popsal jeden ze zmíněných dobrovolníků, Vasyl Kapustej, který video zveřejnil na sociální síti X, ruští útočníci „palbou z tanku přibití k zemi přišli o obrněné (vozidlo, pozn. red.) a nakonec utíkali, až se jim za patami prášilo!“ Uvedl, že podle něj jde rovněž o „o první takto ,akčně´ zaznamenanou bojovou činnost českého tanku T-72 na Ukrajině“. Nutno dodat, že zdaleka ne všem ruským vojákům se podařilo z bojiště ve zdraví uprchnout.

Video může na slabší povahy působit brutálně. Tato západoukrajinská brigáda (jejíž základna sídlí v Mukačevu) má ale s ruskými vojáky i své vlastní „osobní krvavé účty“. Nejde jen o absolutní odvahu a nutnost ochránit svou vlast. Byli to právě její muži, které loni při listopadovém Svátku raketových sil a Dne dělostřelectva při nástupu bombardovali Rusové a zabili přitom nejméně 19 ukrajinských obránců, přičemž desítky dalších utrpěly zranění. Pro všechny zúčastněné i pro jejich rodiny a spolubojovníky to znamenalo obrovskou tragédii. Mnozí se totiž znali dlouho a osobně.

Jak deník FORUM 24 již informoval, čeští dobrovolníci podporují tuto jednotku dlouhodobě. Kromě vybavení, které nutně potřebují její muži, a podpory v podobě různých dárků a balíčků pro ně zajistili také pojízdný lazebně-hygienický komplex, jenž vznikl přebudováním kamionu na prádelnu, koupelnu a saunu. Nepomáhají ale jen jim. Zařídili také rehabilitační centrum pro vojáky 24. brigády bojující v Doněcké oblasti a nyní vytvářejí podobnou mobilní hygienickou jednotku také pro ně.

„Dalo by se říci, že dnes, když je vládní podpora ze Západu na svém minimu, tak jsou Ozbrojené síly Ukrajiny doslova životně závislé na dobrovolnické podpoře. Dobrovolníci a jejich podpora (ať už finanční, či materiální) jsou mnohdy to jediné, co drží vojáky naživu, resp. rozhoduje o životě a smrti,“ popsal Kapustej pro deník FORUM 24. Přispět na bezmála dokončený projekt, který může výrazně zkvalitnit život mužů na frontě, daleko od domova, a často v místech bez bezprostředně dostupného hygienického zázemí, můžete ZDE. Brzy vám přineseme také jejich příběh.

Přečtěte celý článek