VIDEO: Čtyři proti čtyřiceti. Hlouček Ukrajinců zastavil ruský obrněný konvoj

před 1 měsíc 53

Neobyčejné hrdinství prokázali čtyři ukrajinští vojáci nedaleko vesnice Robotyne v Záporožské oblasti. Proti jejich pozici vyjel ruský konvoj tří obrněných vozidel převážejících ruskou pěchotu. Ukrajinci ho zastavili, s pomocí dělostřelectva, protitankových zbraní a vlastní odvahy mu způsobili ztráty a zahnali Rusy na ústup. Sami utrpěli četná zranění, ale očekává se, že se z nich zotaví.

Podobně jako v řadě dalších oblastí na frontě stupňují Rusové svůj tlak také v Záporožské oblasti, kde se ukrajinským jednotkám v létě podařilo prorazit jejich obranné linie a obsadit několik vesnic, mimo jiné i zmíněné Robotyne. Ruské síly se nyní snaží vzít si dobytá území zpátky, a to zejména za pomoci mechanizovaných útoků na pozice ukrajinských obránců.

Podle českých komentátorů ze stránek Válka online se jim to poměrně daří, vzhledem k tomu, že patrně pronikli do vesnice samotné. Zda ji také ovládli, není v současné době jasné. Naopak zcela zřejmé je, že se jim Ukrajinci snaží působit co největší ztráty, a to mnohdy navzdory zcela evidentní ruské přesile.

Ilustruje to rovněž video bojovníků jednotky Spartan ze 3. brigády operačního nasazení Národní gardy, které bylo zveřejněno na Facebooku. Vše se odehrálo minulé pondělí v noci. Na záznamu je patrné, že do boje zamířily desítky ruských vojáků na trojici obrněných vozidel BTR-82. V cestě jim stojí jen zmínění čtyři ukrajinští bojovníci.

„Tři obrněné transportéry BTR-82 se vydaly na západní okraj obce a začala bitva. První BTR byl odpálen na mině typu TM-62, druhý byl zasažen RPG. Třetí stihl vysadit pěchotu, která zahájila střelecký souboj s našimi obránci,“ popsali vojáci.

Video zachycuje jak boj čtveřice proti obrněným vozidlům, tak následnou přestřelku. Na Rusy udeří rovněž ukrajinská artilerie a patrně i drony. Společnými silami se tak podaří Rusy zastavit a zahnat na útěk. Nebylo to však zadarmo. Podle Ukrajinců utrpěli obránci četná zranění a skončili v péči lékařů. Očekává se nicméně, že se budou moci vrátit do služby.

Přečtěte celý článek