Video: jak vypadá odpalování raket z ruských bitevních letounů Suchoj Su-25 ukazuje samo ruské ministerstvo obrany

4 měsíce starý 16

Jednou ze složek ruských ozbrojených sil, která je i po více než 14 měsících války s Ukrajinou v relativně dobrém stavu (i když také utrpěla ztráty), je ruské letectvo. V poslední době se přitom účastní různých akcí stále více, nejčastěji jde o bitevníky se schopností efektivně útočit na pozemní cíle. Jak takový útok vypadá, ukazují záběry zveřejněné ruským ministerstvem obrany; vidět je na nich údajný útok dvou letadel na ukrajinské pozice.

Rusko i Ukrajina používají stejná letadla

Jedním z letounů, který může federace k útokům na pozemní cíle využít, je Suchoj Su-25 Frogfoot – pro upřesnění je dobré dodat, že úplně shodná letadla má ve výzbroji také Ukrajina. Video ruského ministerstva obrany přitom ukazuje dvojici těchto letounů, jak startuje z letiště, a následně jsou vidět záběry z kabiny i z kamery na spodní straně stroje; odpalování raket směřujících ke svému cíli jsou tak velmi dobře vidět. Z jakého dne záběry pochází však není jasné, jednat se ale může o jaro 2023; co však nelze ani odhadovat, je místo, kde letouny útočí.

Stills from a newly published Russian MoD clip showing a Su-25 armed with a pair of S-25-O heavy FFARs.
IIRC, this is the first MoD clip published since the beginning of the war that intentionally shows these rockets; however, they can also be seen in a number of unofficial pics. pic.twitter.com/D8PDdkZsCD

— Guy Plopsky (@GuyPlopsky) April 24, 2023

Stroje Suchoj Su-25 jsou vyráběné od roku 1981, tehdy ještě v Sovětském svazu, ale v různých verzích i v dnešním Rusku. Určeny jsou k útokům na pozemní cíle, pročež mají odolnou konstrukci, aby vydržely i zásahy zbraní protivzdušné obrany. Létají jen podzvukovou rychlostí, maximálně 975 km/h. Unesou ale 4,4 tun výzbroje na 11 odpalovacích závěsnících, většinou se jedná o kombinaci pum, řízených i neřízených raket a střel, případně raket krátkého dosahu vzduch-vzduch. Ve výzbroji je i kanon ráže 30 mm se zásobou 250 nábojů.

Blízko fronty se piloti nezdržují

Z videa je patrné, že se letadla ke svému cíli přibližují ve velmi nízké výšce, což je pro ně obvyklé, a navíc se tak dobře kryjí před možným odhalením radary. A jakmile dojde k vypuštění raket, piloti okamžitě přejdou do prudké zatáčky a snaží se co nejrychleji vzdálit od fronty. Ukrajina totiž disponuje mnoha protiletadlovými střelami, např. typu MANPADS, kdy může třeba polský PPZR Piorun zničit de facto jakýkoliv ruský letoun. Během konfliktu přitom Rusko už nejspíše několik desítek letadel Suchoj Su-25 ztratilo, a jejich osádky si nebezpečí dobře uvědomují.

Střelou odpálenou na ukrajinské pozice byla podle tvaru nejspíše původně sovětská raketa S-25 zavedená do výzbroje v roce 1975. Jde o střelu ráže 266 milimetrů s dosahem asi 3 kilometry, přičemž existují i její laserově naváděné varianty. Tvar vypuštěné rakety naznačuje, že byla vysoce explozivní, a tedy určená k útokům na měkké cíle na otevřeném prostranství, případně na slabě pancéřovaná vozidla. Při výbuchu totiž vytvoří mrak až 9 tisíc střepin. Jestli byl útok raketami úspěšný, nicméně není možné ze zveřejněného videa zjistit.

Odpalování raket z letounů Su-25, které útočily na ukrajinské pozice

Článek Video: jak vypadá odpalování raket z ruských bitevních letounů Suchoj Su-25 ukazuje samo ruské ministerstvo obrany se nejdříve objevil na ArmádníZpravodaj.cz.

Zdroj