Video: když se ruské jednotky soustředí stále na jedno místo, mohou nakonec ztratit i 300 obrněnců. Vyzbrojilo by to menší armádu

před 3 týdny 313

Zaryté útočení na nějaký bod obranné linie může nakonec přinést „kladný“ výsledek, ale možná za cenu opravdu těžko představitelných ztrát.

Ruská armáda má pravděpodobně mnoho slabin a její akceschopnost není tak veliká, jak si mnozí ještě před několika lety představovali, ale určitě jí nelze upřít houževnatost. Jednou ze základních taktik ruských velitelů je totiž útočit stále dokola na jedno místo a doufat, že obrana nakonec povolí. Často se to může i povést, ale obvykle to znamená doslova katastrofální ztráty – zvláště pokud se obránci zvládají bránit proti takovým útokům měsíce.

312 zničených obrněnců na jednom místě

Jak může vypadat v podání ruské armády výsledek měsíců útoků soustředěných na jeden bod obranné linie, můžete vidět na videu pod článkem. MilIn uvádí, že je na sestříhaných záběrech ruská obrněná technika zničená obránci během dlouhého půlroku. Autoři videa napočítali celkem 312 kusů různé techniky kolem vesnice, v níž původně bydlelo pouhých 1 500 lidí. Ale ruská armáda samozřejmě neměla jenom ztráty na technice, značné byly rovněž ztráty lidské, útočníků mělo být více než 30 000, ačkoliv ne všichni padli (mohli být zraněni).

Zničený tank T-72B3

Zajímavé na záběrech je, že je ztracená technika stoprocentně prokázaná a nejedná se jenom o nějaké statistiky, o nichž bych se dalo tvrdit, že jsou nadsazené. Autoři totiž očíslovali každý jeden natočený vrak obrněného transportéru, bojového vozidla pěchoty, tanku nebo jiné podobné obrněné techniky, kterou ruští vojáci při útoku použili. Je jí na pár kilometrech tolik, že by vydala často na vyzbrojení nějaké menší evropské armády.

Pohřebiště směsice tanků, BVP a transportérů

Jakou přesně techniku ruská armáda ztratila, nelze u jednotlivých případů říci, jelikož jsou záběry většinou dost nejasné. Vidět jsou však jednoznačně tanky – nejspíše půjde o T-72, T-80 a T-90 v různých modifikacích, a pozorovatelná jsou na záběrech i bojová vozidla pěchoty – podle tvaru nejčastěji BMP-1 nebo BMP-2, ale může se jednat i o další typy. Několikrát je možné rozpoznat i pásový obrněný transportér MT-LB. MilitaryToday uvádí, že jde původně o dělostřelecký tahač, ale ruská armáda ho využívá jako transportér až pro 11 vojáků.

Za zničením ruské techniky budou pravděpodobně často stát různé sebevražedné drony, protože právě ty se ukázaly jako neobyčejně účinné a jsou zároveň levné a snadno dostupné. I pouhý předělaný komerční FPV dron s nějakou kumulativní hlavicí dokáže zničit i ten nejmodernější ruský tank. Techniku ve videu však patrně ničily i různé typy protitankových min, např. TM-62. Military-History uvádí, že obsahuje 7,5 kg trhaviny, což stačí na zneschopnění tanku.

Přes 300 zničených ruských obrněných vozidel

Jak hodnotíte ruskou taktiku, v níž velitelé nehledí na ztráty vlastních vojáků?

Přečtěte celý článek