Video: M2 Bradley je sice staré, ale stále dokáže precizně operovat i v noci, kdy může přispět k eliminaci až 10 nepřátel v jedné akci

před 2 týdny 79

Sice už jde o starší kus techniky, ale na leckterém bojišti stále exceluje. A pakliže má příslušné vybavení, může se navíc účastnit i nočních akcí.

Jednou ze specifických situací, při níž může dobře vybavená armáda dosáhnout výrazných úspěchů, je útok během noci. Pokud nepřátelští vojáci nemají ve výbavě kvalitní přístroje pro noční vidění, jsou velmi znevýhodnění a nemohou se odpovídajícím způsobem bránit. Toho jde v útoku proti nim využít a skvělé je, pokud vojáky může podpořit těžkými zbraněmi i bojové vozidlo pěchoty – samozřejmě také vybavené pro noční operace.

M2 Bradley podpořilo pěšáky zbraněmi

Video pod tímto článkem obsahuje sestřih nočních útoků pěchoty právě podporované obrněnými vozidly. MilIn uvádí, že vojáci využili vozidlo M113, ale hlavně bojové vozidlo pěchoty M2 Bradley, jehož zbraně je vydatně podporovaly, přičemž většinou bývá vybavené moderními systémy pro noční vidění. Úkolem vojáků bylo v tomto případě vytlačit nepřítele ze zastavěné oblasti, aby tam vytvořili nárazníkové pásmo. Bez kvalitního vybavení, ale stejně tak bez podpory těžkých zbraní, by toho pravděpodobně dosáhli jenom velmi obtížně.

M113 ve výzbroji ukrajinské námořní pěchoty

Záběry níže pochází částečně z helmy jednoho z útočících vojáků a částečně z dronů. Je na nich dobře viditelné, jak bojové vozidlo M2 Bradley opakovaně podporuje vojáky střelbou z kanonu, zatímco oni zároveň proti nepřátelské pěchotě používají útočné pušky a v několika případech nejspíše také granátomety, ale na videu není zřejmé, jak granáty odpalují. Operace se jim nakonec povedla, údajně eliminovali více než 10 přátel a jejich komentáře svědčí o tom, že díky své technice dokázali zachytit nepřátele pohybující se ve tmě.

I stará technika dokáže dobře posloužit

M2 Bradley je standardním bojovým vozidlem pěchoty amerických ozbrojených sil, ale ve výzbroji ho mají i další armády. WeaponSystems uvádí, že bylo do výzbroje zařazeno již v roce 1981, ale bylo neustále vylepšováno a stoupala i míra jeho ochrany. Jeho hlavní zbraní je rychlopalný kanon ráže 25 mm a má tříčlennou osádku i prostor pro výsadek 6 vojáků. M2 Bradley je známé svou odolností, ale také záleží na tom, o jakou verzi se jedná.

M113 je zase americký obrněný transportér vyráběný již od roku 1961. Celkem vznikl v počtu kolem 85 000 a dostal se do výzbroje zhruba 50 zemí. Je na pásech a vyniká dobrou mobilitou, ovšem jeho hliníkový pancíř poskytuje ochranu pouze proti ručním zbraním. MilitaryToday uvádí, že má dvoučlennou osádku a prostor pro výsadek 11 vojáků. Jeho hlavní zbraní je kulomet ráže 12,7 milimetrů, ale transportér často slouží jako nosič i jiné výzbroje.

Noční útoky s podporou M2 Bradley
Přečtěte celý článek