VIDEO: Masakr ruských obrněnců na Donbasu rozzuřil i propagandistu Solovjova. Vyhlásil válku blogerům

před 3 měsíce 77

Ruští propagandisté vyhlásili válku válečným pozorovatelům na sociálních sítích. Jeden z jejich prominentů Vladimir Solovjov se rovnou nechal slyšet, že by všechny komentátory pozavíral. Předmětem sporu se stal nedávný katastrofální útok ruských obrněnců v Doněcké oblasti. Rusové během něj přišli nejméně o jedenáct obrněných vozidel, včetně tří tanků. Video dronařů ukrajinské 72. mechanizované brigády, které to dokumentuje, není vhodné pro děti, ani pro slabší povahy.

„Tito lidé musí být identifikováni a uvězněni. Všichni tihle lidé na Telegramu, blogeři. Jsou to nepřátelé a musíme s nimi bojovat těmi nejbrutálnějšími metodami. Šíří dezinformace a měli by být zničeni, prostě eliminováni!“ zuřil během jednoho ze svých vysílání ruský propagandista Vladimir Solovjov. Rozčílila ho kritika, která se snesla na ruské velení po nedávném neúspěšném pokusu o poměrně masivní mechanizovaný útok na pozice ukrajinské 72. mechanizované brigády nedaleko obce Novomychajlivka v Doněcké oblasti.

Jak uvádí ukrajinský web The Kyiv Post, Rusové svůj ambiciózní útok z 30. ledna zahájili bombardováním ukrajinských pozic pomocí termobarického raketometu TOS-1 a letectva. Následoval samotný úder skupiny tanků a obrněných vozidel, jejichž postup měl krýt nákladní vůz naložený materiálem uvolňujícím hustou kouřovou clonu.

Ukrajinští obránci zaznamenali skupinu nejméně 12 ruských vozidel. Na ty se pak sesypaly jejich sebevražedné drony nesoucí staré granáty sovětské výroby určené původně pro pěchotní protitankové zbraně RPG. Drony útočily na relativně slabé pancéřování na zadní straně tanků, případně na obrněné transportéry MT-LB s pěchotou. Vozidla byla vybavena štíty proti podobným útokům, ovšem Ukrajinci se jim opakovaně vyhnuli a ničili ruské stroje jeden po druhém.

Během asi tří hodin, po které útok trval, pak jejich drony opakovaně zasahovaly jak tanky a transportéry, tak samotné vojáky, kteří se marně pokoušeli v rovinatém terénu skrýt, anebo utéct pryč od svých zničených vozidel. Jednotka ukrajinských operátorů dronů Bulava posléze zveřejnila zhruba 2,5 minuty trvající sestřih, který sdílelo i ukrajinské ministerstvo obrany. Ukrajinci uvedli, že Rusové ztratili nejméně tři tanky, sedm vozidel MT-LB a jeden obrněný transportér BMP 2. Zničen měl být i jeden zmíněný raketomet.

Oficiální ruské kanály katastrofální výsledek zcela ignorovaly, ba naopak informovaly o úspěšném ruském útoku. Ruští vojenští komentátoři na sociálních sítích ale potvrdili zprávy Ukrajinců o těžkých ruských ztrátách způsobených drony a pokračující neschopnost ruského vojenského velení nasadit proti nim účinnou obranu označili za trestuhodnou nedbalost. Konstatovali, že Ukrajinci pomocí laciných dronů beztrestně ničí ruské zbraně za miliony dolarů, které byly opět vyslány do útoku bez protivzdušné, či skutečně fungující elektronické obrany.

Právě tím ale rozčílili významného ruského propagandistu Solovjova, který prohlásil, že ruští vojenští blogeři zodpovědní za šíření videa by měli být tvrdě postiženi. „Pro koho to dělají? Pro naše vojáky? Pro naše velitele? Pokoušejí se pomoct? Ne! Zatahují ruskou společnost do negativních informací,“ zuřil Solovjov v jednom ze svých pravidelných vystoupení.

To si ale nenechali líbit zmínění ruští komentátoři. Elitní propagandisty označili rovnou za zrádce a zkorumpované zaprodance, protože odmítají uznat selhání ruské armády, která vedou k masivním ztrátám vojáků i vojenského materiálu. Za skutečné patrioty naopak považují ty, kteří před realitou nezavírají oči, ale kladou si otázku, jak je něco podobného možné.

Přečtěte celý článek