Video: na 400 let byla stará čínská pevnost Hailongtun ztracena. Její (znovu)objevení přineslo mj. mnoho artefaktů

před 3 měsíce 48

Ačkoliv jsou monumentální středověké hrady známé hlavně z Evropy, vznikaly i v daleké Číně. Do současnosti se jich však dochovalo jenom minimum.

Nejznámějším pevnostním komplexem na území Číny je samozřejmě Velká čínská zeď, ale nelze si myslet, že se tamní obyvatelé v minulosti věnovali pouze stavbě tohoto opevnění. Na území země draka se nacházely i jiné úchvatné pevnosti podobné středověkým hradům, ovšem do současnosti se jich dochovalo jenom minimum. Unikátem tak je pevnost Hailongtun, která je v současnosti zařazená na seznam světového dědictví UNESCO.

Pevnost zvaná „hrad mořského draka“

V současné době zbývají z pevnosti Hailongtun (též česky Chaj-lung-tchun) jenom zbořené trosky, ale jak je možné vidět na videu pod článkem, jedná se o úžasné ruiny v hornatém terénu. HistoryHit uvádí, že se nachází na hoře Longyan ve městě Zunyi a v překladu název pevnosti znamená hrad mořského draka. V současné době je to nejzachovalejší kamenný hrad z doby dynastie Ming v celé Číně, a na seznam UNESCO se dostal v roce 2015. I tyto ruiny dokládají vojenskou historii Číny v době středověku a stavitelské umění jejích obyvatel.

#dailyglobe 📰: Hailongtun Castle-1st World Heritage Site in China’s Guizhou Province by UNESCO http://t.co/Gda0x6x7Ky pic.twitter.com/Ccyxo7q9cg

— lazy egg (@ChristopherCM1) July 6, 2015

Samotný hrad byl vybudovaný v roce 1257 klanem Yang, jehož náčelníkem byl Tusi Bozhou, popisuje historii China-Pictorial. Svému účelu sloužil až do roku 1600, kdy byl zničen dynastií Ming při povstání Bozhou. Jednalo se o rozsáhlou událost, kdy na straně povstaleckého vůdce Yang Yinglonga stálo 140 tisíc vojáků, a čínští vládcové proti němu poslali armádu 200 tisíc vojáků, která nakonec zvítězila, uvádí Wikipedia. Pevnost byla při bojích vypálena.

Důmyslná pevnost nakonec stejně padla

Samotný Hailongtun se nachází na ploše 1,59 kilometru čtverečního a jeho hradby měly délku kolem 6 kilometrů, uvádí Wikipedia. Je obklopen útesy a přístup k němu byl jenom po jediné horské silnici. Okolo bran byly lukostřelecké věže, jejichž úkolem bylo bránit je před útočníky, ale i přes tuto mohutnost nakonec obránci nebyli schopni pevnost uhájit.

O pevnosti Hailongtun existovaly písemné zmínky, ale dlouho nikdo nevěděl, kde přesně se nachází. Její trosky se archeologům podařilo v horách nalézt až v roce 1982, ale opravdový výzkum lokality začal v roce 1999. Při vykopávkách našli nejenom trosky opevnění, ale i tisíce artefaktů od lidských kostí, přes zbraně a zbroj, což svědčí o mohutném střetu. Díky objevům se podařilo doplnit jednu z kapitol historie Číny, o níž se do té doby příliš nevědělo.

Hrad Hailongtung

Jak se mohla pevnost v čínských horách na 400 let ztratit?

Přečtěte celý článek