Video: naprosté selhání ruského Pancir-S2 způsobilo vystřelení rakety do vlastních vojáků a civilisty. Není to ale poprvé

před 5 měsíce 108

Moderní systémy protivzdušné obrany mohou být nebezpečné nejenom nepřátelským letadlům, dronům a střelám, ale v některých případech také vlastním vojákům na zemi.

Ruský systém protivzdušné obrany Pancir-S2 je obecně považován za jeden z nejvyspělejších na světě, i když ani on nedokáže zachytit všechny útoky. A navíc se ukazuje, že v některých případech může nejenom fungovat špatně, ale dokonce být i nebezpečný samotným ruským ozbrojeným silám a civilistům. Nejde jenom o riziko, že by omylem sestřelil vlastní letoun – střely se mohou i porouchat a být nebezpečné také pro lidi a techniku přímo na zemi.

Střelba na vlastní letoun je jasná chyba

Možností, jak může protivzdušná obrana ublížit vlastním silám, je více. Typickým příkladem je střelba na vlastní letouny, což se Rusům stává opakovaně stalo. Jejich obrana tak např. poslala k zemi Suchoj Su-25 Frogfoot. V takových případech jsou důvody jednoduché – obsluha se většinou splete – buď proto, že správně nefunguje identifikace letounů, a proto se domnívá, že pálí na nepřítele, ale možností je i lidská chyba nebo špatně vycvičená obsluha.

Start dvojice Su-25

Video pod tímto článkem potom ukazuje jiný případ, a to střelbu ze systému Pancir-S2. ArmyRecognition uvádí, že ho tvoří dvojice děl ráže 30 milimetrů, a doplněna je 12 raketami schopnými zasahovat cíle do vzdálenosti 20 kilometrů. Systém asi v automatickém módu několik z nich odpálil na jisté cíle, a poté odpalovače střel sklopil k zemi. Jenže v tom okamžiku vylétla ještě další střela a zamířila do těsné blízkosti člověka, který pořizoval video, a nedaleko explodovala. Zda vojáka či civilistu zabila nebo zranila, ale není ze záběrů jasné.

Raketa zničila svůj odpalovací systém

Chyby mohou být někdy ještě kurióznější; GlobalDefenseCorp třeba popsal událost, kdy na nějaký vzdušný cíl zamířil systém 9K37 Buk, kdy se střela po odpalu po krátké chvíli otočila a zamířila do míst, odkud byla odpálena. Z incidentu existuje i video a zdá se, že nejspíše zasáhla odpalovač a zničila ho (nejspíše i s obsluhou). Ničivá síla takové rakety je veliká, MilitaryToday uvádí, že střela dlouhá 5,5 metrů má hlavici o hmotnosti 70 kilogramů.

Uvedené případy svědčí o tom, že ruská protivzdušná obrana zajisté trpí mnohými nedostatky. Tím prvním mohou být problémy ve výcviku, kdy obsluha v nějaké nečekané situaci zareaguje nesprávně, a dalším může být třeba používaní staré či špatně uskladněné munice, což vede k jejímu selhání. U nové munice mohou být příčinou technologické sankce uvalené na Rusko, kdy musí ve výrobě vyspělé dovozové součástky nahradit nějakými jinými. Sice fungují, ale riziko nějaké poruchy či nečekané události je při jejich použití vyšší.

Střelba systému Pancir-S2 do vlastních řad
Přečtěte celý článek