Sebevražedné drony jsou velmi nebezpečné, ale některé lze očividně zlikvidovat i zbraněmi, které k tomu nebyly původně určeny.
Snad všechny ozbrojené síly ve světě řeší aktuálně problém, jak se vypořádat s drony na frontě, ale i těmi sebevražednými k dálkovým úderům. K jejich eliminaci je možné použít celé spektrum zbraní, ale i takové, co k jejich likvidaci původně navrženy nebyly. Jde například o řízené střely APKWS vzduch-zem používané k útoků z vrtulníků, letounů a dronů na pozemní cíle, které zvládnou ve spolupráci se systémem VAMPIRE i některé drony.
Cíl je potřeba udržet v zaměřovači
Jak se může střela APKWS trefit do dronu, ukazuje video pod článkem, a konkrétně jde o likvidaci ruského dronu HESA Shahed 136, uvádí Defence-Blog. Podle všeho jenom stačí, aby měl operátor systému VAMPIRE pevnou ruku a udržel letící dron v zaměřovači, a díky laserovému navádění si pak střela původně určená k likvidaci pozemních cílů najde i dron a z oblohy ho smete jedinou ranou. Zbraň ale funguje pouze na krátkou vzdálenost, takže systém musí dron vidět.
Stanice na obsluhu a zaměřování systému VAMPIREVAMPIRE je speciální odpalovač raket, nejčastěji APKWS, ale i jiných, umístitelný na taktická i netaktická vozidla s rovnou plochou, uvádí Army-Technology. Typicky ho lze namontovat třeba na korbu pick-upu a získat tak velmi mobilní zbraň. Vybaven je plně digitálním zaměřovacím systémem L3Harris WESCAM MX-10 RSTA, a fotografie systému naznačují, že má jeden odpalovač na 4 střely, a že může cílit nejen na letící, ale i na pozemní cíle.
APKWS je původně neřízená raketa
Velmi zajímavá je i samotná střela APKWS, protože jde o modifikaci neřízené rakety Hydra 70 ráže 70 milimetrů. Výrobce BAE Systems na svých stránkách uvádí, že je díky naváděcí soupravě APKWS přeměněna na přesně naváděnou zbraň o hmotnosti 15 kilogramů, a její výhodou je ve srovnání s jinými řízenými střelami nízká cena, konkrétně 514 tisíc korun. Firma jich je přitom schopna vyrobit 25 tisíc za rok a produkci navýšit. Při odpálení z vrtulníku má dosah až 5 km, ze země pak bude kvůli gravitaci o něco nižší.
Dron jakým je Shahed 136 pravděpodobně není pro systém VAMPIRE a střely APKWS složitý cíl, jakmile se ocitne v dosahu. Je totiž 3,5 metrů dlouhý a jeho maximální rychlost činí jenom 185 km/h, uvádí Army-Technology. Jeho cestovní rychlost je však nižší a lze na něm tak snadno udržet zaměření, než ho střela dostihne. Vzhledem k tomu, že má dron hlavici o hmotnosti 40 kilogramů, dokázal by při zásahu cíle způsobit významné škody.
Footage of Ukrainian naval forces downing a Russian Shahed-131/136 attack drone over Odesa. pic.twitter.com/WzIh4wHN0l
— OSINTtechnical (@Osinttechnical) February 11, 2024