VIDEO: Pij a plaz se za dronem. Ukrajinští vojáci ukázali neuvěřitelnou záchrannou akci

před 5 měsíce 100

Jeden z ukrajinských pohraničníků, který byl zraněn při bitvě s ruskými okupanty ve Svatovském směru, byl zachráněn díky koordinované akci leteckých průzkumníků a zdravotníků. Ukrajinská pohraniční služba nyní zveřejnila video z jeho záchrany.

„Přiletěl dron, podíval se a odletěl. Pak se vrátil. Dívám se – něco nese. No, myslel jsem, že to je vše… A on mi shodil lahev s pitím a s lístkem,“ popsal začátek záchranné akce Serhij Kupin, raněný pohraničník.

Zraněn byl v místě, které bylo přibližně 100 až 200 metrů blízko frontové linie, takže nepřipadlo v úvahu, že by jej mohla vyzvednout evakuační medicínská skupina. Po zásahu granátu shozeného ruským dronem utrpěl zranění zad a nohy. Jeho spolubojovníci mu na zraněnou nohu nasadili škrtidlo a nechali jej na místě, protože mu zranění nedovolovala pokračovat v boji.

„Měl jsem jediné přání. Být rychle evakuován, protože jsem byl vystrašený, hladový a prochladlý, velmi prochladlý,“ řekl později pohraničník, jak se v dané situaci cítil. V jeho úkrytu si jej všimli letečtí průzkumníci 68. samostatné brigády a rozhodli se mu na dálku pomoci. Proto mu i s ohledem na počasí „doručili“ dronem lahev s teplým čajem a s lístkem, na němž mu popsali, jak se zachrání.

Zraněný pohraničník se nejprve obával, že na něj z nebo padá další ruská výbušnina, ale rychle pochopil, že jde o ukrajinský dron. „Příteli, pij a plaz se za dronem,“ bylo podle Serhije Kupina napsané na lístku.

A tak se pomalu plazil za dronem, který mu ukazoval cestu, aby se náhodou nevydal směrem k ruským pozicím. Podařilo se mu takto odplazit asi 700 metrů, a tak k němu již mohla dorazit evakuační skupina, která jej neprodleně převezla do nemocnice, kde se v současné době léčí ze svých zranění.

Přečtěte celý článek