Video: Ruské rakety zasáhly na Ukrajině obchodní centrum plné lidí

5 měsíce starý 38

Ruské rakety v pondělí odpoledne zasáhly nákupní středisko ve městě Kremenčuk v ukrajinské Poltavské oblasti. Objekt zachvátil požár, který se rozšířil na více než 10 000 metrů čtverečních. Zásahové jednotky se jej stále snaží uhasit.

„Okupanti vypálili rakety na nákupní centrum, kde se nacházelo více než tisíc civilistů. Obchodní centrum hoří, záchranáři hasí požár, počet obětí si nelze ani představit,“ uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko podle serveru RBK-Ukrajina uvedl, že zatím se ví nejméně o dvou mrtvých a dvou desítkách zraněných, z nichž devět je ve vážném stavu.

Stanice BBC ovšem poukazuje na to, že počet obětí pravděpodobně ještě výrazně poroste. Požár uvnitř obchodního centra se totiž stále nepodařilo uhasit, a není proto zřejmé, kolik lidí v něm zůstává nadále uvězněno.

Dopisovatel týdeníku The Economist na svém twitterovém účtu popisuje „hororové scény“, které se v Kremenčuku právě odehrávají. Cituje muže, který do telefonu říká, že v budově jsou stále lidé a zdi se začínají bortit.

Horror scenes in Kremenchuk, as a Russian missile hits a shopping centre. The man speaking on phone : “people were are the building, the walls are starting to fall in” pic.twitter.com/REDBFmuT3R

— Oliver Carroll (@olliecarroll) June 27, 2022

Běloruská stanice Nexta, která působí v polském exilu, sdílela video, které ukazuje, jak místní obyvatelé pomáhají zdravotníkům při poskytování první pomoci obětem útoku.

„Nebyla to žádná hrozba pro ruskou armádu. Nemělo to žádnou strategickou hodnotu. Jen se lidé pokoušeli žít normální život,“ uvedl prezident státu, který se ruské ozbrojené agresi brání už od konce února. Rusko si podle něj vybíjí svůj vztek nad vlastní bezmocností na obyčejných lidech a bylo by zbytečné doufat v přiměřenost a lidskost z ruské strany.

O úderu ruských raket nejprve informovali starosta Vitalij Maleckyj a náměstkyně ministra zahraničí Emine Džaparovová. Podle té se zasažené nákupní středisko nachází asi 300 metrů od nádraží a bylo zrovna plné lidí nakupujících potraviny, napsal na svém webu list Ukrajinska pravda.

Maleckyj označil útok za „další ruský válečný zločin, zločin proti lidskosti – otevřený a cynický akt teroru proti civilnímu obyvatelstvu“.

Rusové podle deníku opakovaně ostřelovali místní rafinérii střelami s plochou dráhou letu a zcela ji zničili. To se okamžitě projevilo v celé zemi tím, že začaly chybět pohonné hmoty, které také prudce zdražily.

K útoku došlo v době konání summitu G7 v bavorském alpském zámku Elmau, kde světoví lídři projednávají postup proti ruské agresi na Ukrajině. Stanice BBC poukazuje na to, že útok na nákupní centrum v Kremenčuku by mohl být vzhledem k načasování interpretován jako vzkaz ruského prezidenta Vladimira Putina světovým mocnostem.

Rusko opakovaně popírá, že by útočilo na civilisty. Podle deníku The Guardian se zatím k incidentu v Kremenčuku nevyjádřilo.

Zdroj