Video: ruský tank T-72B3 je skvělou demonstrací „létající věže“, tedy největší slabiny sovětských a ruských tanků

před 3 měsíce 100

Obsluhovat skoro jakýkoliv sovětský nebo ruský tank, je velice riskantní. Jestli totiž pancířem pronikne střela či projektil, je ničivá exploze téměř nevyhnutelná.

Sovětský svaz (a později Rusko) od 60. let 20. století produkoval tanky pro 3člennou osádku vybavené automatickým nabíjením. V jejich konstrukci jde o docela užitečnou věc, protože nejenže snižuje počet členů osádky, ale často umožňuje tank udělat kompaktnější a dlouhodobě udržovat vyšší rychlost střelby. Na druhou stranu se jedná také o obrovskou slabinu, neboť při zásahu hrozí, že exploduje nešťastně uložená munice a odletí jim věž.

Když exploduje, osádka většinou nepřežije

Problém s explozí sovětských a ruských tanků je tak známý, že má dokonce vlastní označení, říká se mu „Jack-in-the-box“, uvádí CNN. Experti o této slabině vědí již několik desítek let, poprvé se v masivním měřítku projevila během první války v zálivu. Irácké tanky sovětské konstrukce po zásahu protitankovou municí nebo střelami často okamžitě explodovaly a odlétla jim věž. Destrukce byla tak mohutná a rychlá, že osádka většinou neměla šanci uniknout.

Tank T-72 s věží oddělenou po explozi munice

Jak taková destrukce vypadá, lze vidět na videu pod tímto článkem. Je na něm ruský tank T-72B3, což je druhá nejlepší ruská modernizace T-72. V tomto případě možná osádka unikla, protože jsou otevřené poklopy, z nichž se nejprve kouří, a poté vyšlehnou plameny, které následuje obrovská exploze. Po ní zůstává věž mimo tank. Defence-UA mimochodem uvádí, že je zaznamenán i případ, kdy odlétla do vzdálenosti až 100 m, což jenom podtrhuje sílu exploze. Portál Twz totiž dodává, že hmotnost tankové věže T-72 je minimálně 12 tun.

Zásah vznítí munici uvnitř kabiny

Za slabinou sovětských či ruských tanků, které na ně navazují, je konstrukce s karuselovým automatickým nabíjením uvnitř kabiny a municí uskladněnou ve věži, uvádí Wikipedia. Když tedy nějaký projektil nebo kumulativní střela pronikne dovnitř, velmi často takto uloženou munici zapálí. Od ní se téměř okamžitě vznítí další kusy a následuje exploze. Účinek je většinou větší, pokud má tank uzavřené poklopy, protože tlak nemá kam unikat.

V tanku T-72 je přitom uloženo až 45 kusů tankové munice nebo protitankových raket, přičemž síla exploze záleží na tom, kolik jí daný tank zrovna má k dispozici. Naopak západní protějšky většinou na podobné exploze ani odlétání věží netrpí. Konstrukce západní tankové munice je totiž jiná než sovětská a ruská, tanky bývají vybaveny velmi účinnými protipožárními systémy, a především se munice nachází v oddělených prostorách. Takže když exploduje, je tlak výbuchu odkloněn ven z tanku skrze záměrně zeslabená místa.

Stepove, a Russian T-72B3 MBT suffers a catastrophic ammunition detonation after a Ukrainian FPV munition strike. pic.twitter.com/MqXKx1hdzM

— OSINTtechnical (@Osinttechnical) January 11, 2024

V tanku T-72B3 exploduje munice a odlétne mu věž

Je riziko exploze uložené munice přijatelnější než další člen posádky?

Přečtěte celý článek