Video s výhrůžkou pobodáním Tomia Okamury bude řešit úřad jako přestupek

3 měsíce starý 52

„Trestní řízení bylo skončeno opatřením státní zástupkyně ze dne 6. října 2021,“ uvedl Šuráň. „Opatřením trestní věc po zhodnocení závažnosti jednání a okolností případu odevzdala k projednání přestupku Městskému úřadu v Novém Boru,“ doplnil. Za vyhrožování újmou na zdraví hrozí v přestupkovém řízení pokuta až dvacet tisíc korun.

Policie dva muže ze severu Čech v září obvinila z přečinu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci. Starší z dvojice, dvaapadesátiletý muž z Liberce, byl na nahrávce zachycen, jak vyhrožuje Okamurovi pobodáním. Čtyřiatřicetiletý muž z Jablonce byl pak ze stejného přečinu obviněn kvůli tomu, že video živě vysílal na Facebooku. Oběma mužům podle mluvčí policie Libereckého kraje Vladimíry Šrýtrovové v trestním řízení hrozily až tři roky odnětí svobody.

Šlo o nadsázku, tvrdí muži z videa

Video natáčené a vysílané podnikatelem Markem Bílým živě na Facebooku zachycuje setkání skupiny mužů v restauraci na Českolipsku. Muži na videu mluví o mimořádné schůzi sněmovny, kde se řešily body SPD o omezení pomoci v hmotné nouzi pro „nepřizpůsobivé“.

„Měli bychom probrat závažnou věc, co se týče pana Okamury. Víte dobře, že chce odejmout dávky v hmotné nouzi a dávky na bydlení. My s tím nesouhlasíme. Včera měl v Poslanecké sněmovně menší projev, kde to chtěl řešit. Budeme bojovat proti Okamurovi,“ řekl ve videu již bývalý zaměstnanec Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje Ladislav Mártha. S příborovým nožem v ruce poté dodal „všichni do boje proti Okamurovi, vezmeme si nože a budeme ho bodat“. Ostatní účastníci setkání Márthovým slovům se smíchem tleskali.

Deník N uvedl, že účastníci setkání v českolipské restauraci tvrdí, že na videu šlo o nadsázku. „On mě požádal a začal tam mluvit, ale prostě neměl data a nemyslel to vážně,“ uvedl Bílý pro Deník N. „Mártha je hrozně moc srdečný člověk a je moc hodný. On by si to ve skutečnosti nedovolil. Nemyslel to vážně,“ dodal s tím, že video považuje zpětně za chybu a že předem netušil, o čem bude Mártha mluvit.

Od videa se distancovaly všechny romské organizace, které v kraji působí, včetně Koalice romských reprezentantů Libereckého kraje, která s Márthou ukončila spolupráci.

Zdroj